Bilgi Zamanı

Grignard Ayraçları

Grignard Ayraçları
16 Mayıs 2013 - 0:43 'de eklendi ve 992 kez görüntülendi.

Grignard ayraçları, bir hidrokarbon kö­kü (örn. CH3, C2H5, CöHs) ile bir halojen atomu (çoğunlukla klor, brom ya da iyot) içeren ve RMgX genel formülüyle tanımla­nan organik magnezyum bileşikleri. Fransız kimyacı Victor Grignard’ın geliştirdiği bu bileşiklerin kimyasal davranışları karbanyonlara benzer; örneğin bir Grignard ayıra­cı olan metilmagnezyum iyodür (CiLMgl), tipik bir karbanyon olan metit iyonu (CH3) gibi kuvvetli baz ve kuvvetli nükleofil özel­lik gösterir.

Grignard ayıraçları, özellikle organik bir halojenürün magnezyumla tepkimesinden elde edilir. Ayıraçların oksijen ve neme karşı çok tepkin olmaları yüzünden tepkime azot atmosferde gerçekleştirilir. Organik halojenürlerin magnezyumla tepkimeye gir­me hızları çok değişiktir. Örneğin, alkil iyodürler tepkimeye çoğunlukla çok hızlı girerken aril klorürler çok yavaş girer ya da hiç girmez.

Hidrokarbonlar, eterler ve üçüncül amin­ler dışındaki hemen hemen bütün organik bileşikler Grignard ayıraçlan ile tepkimeye girer. Bu tepkimelerin çoğundan yeni mad­delerin bireşimlenmesinde yararlanılır; bu amaçla ayıraçlar, özellikle aldehit, keton ve asit klorür gibi karbonil bileşikleriyle ve çinko, kadmiyum, kurşun, cıva gibi bazı metallerin halojen bileşikleriyle tepkimeye sokulur. Grignard ayıraçları hakkında bilgi verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER