Bilgi Zamanı

Greyzen Nedir

Greyzen Nedir
01 Mayıs 2013 - 21:57 'de eklendi ve 1117 kez görüntülendi.

Greyzen Kayacının Özellikleri, Greyzen Nedir

Greyzen, granitin değişime uğramış bir türü olan derinlik kayacıdır. Temel olarak kuvars ve beyaz mikadan (muskovit) oluşur. Belir­gin özelliği feldispat ve biyotit içermemesidir. İçerdiği bol miktardaki katmanlı mus­kovit kristallerinden ötürü çoğunlukla gümüşsü renkli, parlak bir görünümü vardır. Bununla birlikte birçok greyzen soluk bir graniti andırır. Beyaz mika çoğu zaman kristal profili kusurlu büyük levhalar oluş­turur. Akışkan bölümlerinde ise bol miktar­da kuvars bulunur. Greyzen içinde en çok bulunan ikincil mineraller turmalin, topaz, apatit, flüorit ve demir oksitleridir. Ayrıca değişim geçirmiş feldispat türleri ve kahve­rengi mika da bulunabilir.

Greyzen temel olarak, graniti kesen ku­şaklar ya da damarlar halinde bulunur. Bu damarların en dış kesimleri zamanla granite dönüşür. Bu iki kayaç arasındaki geçiş adım adım gerçekleşir. Bu da greyzenin, buhar ya da sıvıların yarıklardan yükselmesi sonucunda granitin değişime uğramasıyla oluştuğunu gösterir. Yarıklardan yükse­len buhar ya da sıvıların, flüor, bor ve olasılıkla lityum içerdiği sanılır; çünkü bu elementlere, granitin yeni mineralleri olan topaz, mika ve turmalin içinde rastlanır. Pnömatik özellikteki bu değişime, soğu­makta olan granit magmasından çıkan bu­harlar neden olur.

Greyzen, mineral bileşimi ve köken bakı­mından şorla (kara turmalin) benzer. Ku­vars, turmalin ve çoğu kez de beyaz mika­dan oluşan şorl, pnömatik sonucunda olu­şan bir üründür ve bu nedenle greyzene dönüşür. Her iki kayaçta da az miktarlarda kasilerit (kalay oksit) bulunur ve bunlardan kalay cevheri olarak yararlanılabilir. Dama­rın ortasındaki dolgu maddesinde bol mik­tarda, tungstenin başlıca cevheri olan volframit bulunur. Greyzen taşı hakkında bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER