Bilgi Zamanı

Granit Nedir

Granit Nedir
01 Mayıs 2013 - 11:22 'de eklendi ve 1984 kez görüntülendi.

Granit Taşının Özellikleri, Granit Nedir

Granit, kuvars ve feldispat bakımından zengin, iri ya da orta büyüklükte taneli kor kayaç. Yer kabuğunda en bol miktarda bulunan plüton (derinlik kayacı) türü olan granit, magmanın derinlerde soğumasıyla oluşur.

Mıcır ve inşaat taşı olarak kullanılan granit, taş ocaklarından çıkartılır. Günü­müzde yaygın olan öteki kullanım alanlan mezartaşlan, karayolu döşemeleri ve büyük binaların dış cephe kaplamalarıdır.

Granit, yer kabuğunda böyutlan 8 km’ye varan düzensiz kütleler halinde, kimi zaman da yüzlerce kilometre karelik alanlara yayılan batolitler (dipsiz kayaç) biçiminde bulu­nur. Aynca daykların ya da sillerin (öteki kayaçların arasındaki yarıklara sokulan lev­ha yapılı kütleler) içinde de görülür. Başlıca bileşeni feldispat olan granitte plajiyoklaz ve alkali feldispatlann her ikisi de genellikle bol olarak bulunur ve bunların granit içindeki göreli miktarları sınıflandır­mada temel oluşturur. Çoğu granitte, bu iki feldispat türünün birbirine oranı ikiden küçüktür. ABD’nin doğu, orta ve güneybatı kesimlerinde, İngiltere’nin güneybatısında, Fennoskandiyen (Baltık Kalkanı) yöresin­de, Fransa’nın batı ve orta kesimlerinde, İspanya’da ve başka birçok yerde rastlanan granit türleri bu niteliktedir. Plajiyoklaz feldispat içeriği alkali feldispatlara oranla çok fazla olan granitlere ABD’nin batısın­daki geniş alanlarda sık rastlanır; bunlar, Alaska ve İngiliz Kolumbiyası’ndan başla­yarak güneye doğru uzanan, Idaho ve California’dan geçerek Meksika’ya ulaşan büyük batolitler dizisinin egemen kayaç türüdür. Alkali feldispat içeriği plajiyoklaz feldispatlara oranla çok fazla olan granitlere ise New England’da rastlanır. Bunlar İngil­tere’de Tersiyer (Üçüncü) Dönemde (y. 65-2,5 milyon yıl önce) oluşan kayaçların içinde ve Norveç’te Oslo yöresinde görece küçük kütleler halinde bulunur. Ama en gelişkin olduğu yer Nijerya’nın kuzeyidir. Yüzde 20’den daha az kuvars içeren kayaç- lar genellikle granit olarak adlandırılmaz; bu kayaçların içerdiği kara (ferromagnezyum ağırlıklı) mineral miktarı hacim olarak en çok yüzde 20’dir. Granitin içerdiği ikincil önemdeki mineraller, muskovit, biyotit, amfibol, piroksen, ender olarak da fayalittir (demirli olivin). Biyotit kimi zaman çok az miktarlarda olsa da her tür granitte hemen her zaman görülen bir mineraldir. Sodalı amfiboller ve piroksenler (ribekit, arfvedsonit, aejirin) alkali granitlerin tipik mine­ralleridir. İki feldispat türünden birinin ağırlıklı miktarlarda bulunmadığı granitler­de, amfibol ya da piroksen temel bileşen olarak bulunmaz; bu durumda kara mine­ralleri genellikle biyotit, muskovit ya da her ikisi birden oluşturur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

 • 35 ;

  deltasomine.com

  20 Eylül 2013 16:32
 • ERSEN GÜLTEPE ;

  20 yıldır Şömine Dış Giydirme İmalatı, İthal ve Yerli Hazne Montajı, Mermer Granit Taş Uygulama ve Tasarımı ile Uygun Fiyat Garantisi Sunmaktayız… deltasomine.com

  20 Eylül 2013 16:32
 • DELTA ŞÖMİNE ;

  20 yıldır Şömine Dış Giydirme İmalatı, İthal ve Yerli Hazne Montajı, Mermer Granit Taş Uygulama ve Tasarımı ile Uygun Fiyat Garantisi Sunmaktayız…

  20 Eylül 2013 16:31
 • 45 ;

  sadrfs

  20 Eylül 2013 16:29