Bilgi Zamanı

Gözlerindeki Molekül Manyetik Alanı Algılamaya Yardımcı Oluyor

Gözlerindeki Molekül Manyetik Alanı Algılamaya Yardımcı Oluyor
25 Şubat 2016 - 1:04 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

Köpeklerin, ayıların, kurtların, tilkilerin, prosukların, bazı memeli hayvanların ve orangutanların gözleri ile ilgili bilim adamları tarafından yapılmış olan bir araştırma bulunmaktadır. Bilim adamları tarafından yapılmış olan bu araştırmaya göre, bahsi geçen hayvanların gözlerinde elektrik sinyalleri ile manyetik alanları farkedebilen moleküllerin olduğu belirtiliyor.

 

Köpeklerin, ayıların, kurtların, tilkilerin, prosukların, bazı memeli hayvanların ve orangutanların gözleri ile ilgili yürütülen bu çalışma, Almanya’da Frankfurt kentinde bulunan Max Planck Beyin Araştırmaları Enstitüsü kapsamında yer alan araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Max Planck Beyin Araştırmaları Enstitüsü kapsamında yer alan araştırmacılar tarafından yapılmış olan bu araştırma sonucunda, bu hayvanların gözlerinde kriptokrom 1 adlı molekülün bulunduğu keşfedilerek, bu bulunan molekülün ışığa duyarlı bir molekül olduğu belirtiliyor. Bu durumda bahsi geçen hayvanların, gözlerinde bulunan bu molekül sayesinde etrafındaki manyetik alanları algılamada zorluk çekmediği yapılan açıklamalar arasında bulunmaktadır. Hayvanların gözlerinde bulunan kriptokrom 1 adlı molekül, aydınlık bir ortamda hayvanların dünya manyetik alan çizgilere ait açının ne durumda olduğunu anlamasına yardımcı olarak, hayvanların yönlerini bulmasını sağlıyor.

Bu molekülün renk algısı üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığı belirtilirken, kedi türlerinde bulunmadığı açıklanmaktadır. Bu araştırmadan önce yapılmış bir araştırma sonucunda bahsi geçen molekülün göçmen kuşlar üzerinde, bakteriler üzerinde ve bazı bitkiler üzerinde bulunduğu belirtilmişti.Max Planck Beyin Araştırmaları Enstitüsü kapsamında yer alan araştırmacılar tarafından yapılmış olan bu araştırma ile 90 hayvan türü üzerinde araştırma yapıldığı belirtiliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER