Bilgi Zamanı

Gözenek nedir

Gözenek nedir
11 Mart 2013 - 2:00 'de eklendi ve 1665 kez görüntülendi.

Fen Bilimleri Biyoloji Gözenek Nedir, Gözenek Ne Demek

Gözenek, stoma olarak da bilinir, bitkiler­de, yaprakların ve genç gövdelerin üst derilerinde bulunan, gözle görülmeyecek kadar küçük delik ya da açıklıktır. Genellikle yap­rakların alt yüzeyinde yoğunlaşmış olan gözenekler, bitkilerin hücreler arası boşluk sistemi ile dış ortam arasındaki gaz alışveri­şini sağlar.

Her gözeneğin çevresinde, kasılıp genişle­yerek bu deliği açıp kapayabilen böbrek biçiminde iki kilit hücresi bulunur. Bekçi hücre de denen ve iç duvarı dış duvarından daha kalın olan kilit hücresi suyla dolduğun­da iç basıncı artar ve dış duvarı dışarıya doğru şişer; bu arada iç duvarı da kendisiyle birlikte çekerek gözeneğin genişlemesine yol açar.

Kilit hücreleri sıcak, kuru ya da rüzgârlı havalarda kapanıp gaz alışverişi için daha uygun olan koşullarda yeniden açılarak bitkinin aşırı su kaybetmesini engeller. Gün doğumunda gözenekler birden açılma­ya başlar, öğleye doğru en açık konumuna ulaşır, daha sonra karanlık bastıkça su kaybı nedeniyle giderek kapanır. Birçok bitkide gözeneklerin açıklığını etki­leyen ikinci bir etken de havadaki karbondioksit yoğunluğudur. Karbondioksit düze­yi normalin altına (y. yüzde 0,03) düştüğü zaman kilit hücrelerinin iç basıncı artar ve gözenekler genişler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Ayşen ;

    rüyamda gözenek gördüm bu ne demek acaba

    11 Mart 2013 02:33