Bilgi Zamanı

Gösteri Sanatları Nelerdir Hakkında Bilgi

Gösteri Sanatları Nelerdir Hakkında Bilgi
08 Mart 2013 - 16:03 'de eklendi ve 3468 kez görüntülendi.

Gösteri sanatları hakkında bilgi, Gösteri sanatları nelerdir nasıl yapılır

Gösteri sanatları, belirli bir zaman ve belirli bir yerde, bir kişi ya da topluluğun izleyici kitlesi önündeki gösterilerinden olu­şan sanat etkinliklerine verilen genel addır. Bu oldukça geniş kapsamlı tanım, sahne sanat­larının yanı sıra cambazlık ve akrobasiden ortaoyununa, açık hava konserlerinden gölge oyunu, kukla ve sirk gösterilerine kadar pek çok etkinliği içine alır.

Gösteri sanatlarını dallara ayırıp sınıflan­dırmanın çeşitli yolları vardır. Ama en temel aynın dramatik ve dramatik olmayan gösteriler arasında yapılır. Dramatik gösteri canlandırmaya ya da taklide dayanır; dra­matik olmayan gösterideyse böyle bir özel­lik yoktur. Örneğin hokkabaz rolündeki bir oyuncu dramatik bir gösteri sunar; oysa hokkabazın kendi gösterisi dramatik değil­dir. Ama bu ayrım her zaman bir Shake­speare oyunu (dramatik gösteri) ile bir piyano resitali (dramatik olmayan gösteri) arasın­daki kadar net değildir. Örneğin revü, kabare ya da sirklerde dramatik ve dramatik olmayan gösteriler iç içe geçebilir.

Hangi türde olursa olsun, göstericinin amacı izleyiciyi şaşırtmaktır; çünkü izleyici en çok yeni ya da şaşırtıcı şeylerle ilgilenir. Dramatik gösteri yapan kişi bu işi karakter­leri canlandırma becerisiyle yaparken, dra­matik olmayan gösteride aynı şaşkınlık cesaret isteyen bir beceri ya da göz kamaştı- ncı bir teknik sergilenerek yaratılır. İki tür göstericinin izleyiciyle ilişkileri de birbirin­den farklıdır. Dramatik olmayan gösteride gösterici izleyicinin farkındadır ve gösterisi­ni ona sunduğunu belli eder. Dramatik gösterici ise genellikle izleyiciyi yok sayar ve aralarında bir duvar varmış gibi oynar.

Bütün gösteri sanatları göstericiler ve izle­yicilerin belirli bir zaman ve yerde birlikte bulunmasıyla gerçekleşir. Yer, özel olarak gösteriler için yapılmış tiyatro gibi bir bina ya da asıl kullanım amacı farklı bir mekân (park, meydan, kilise ya da sokak) olabilir.

Dramatik olanla olmayan arasındaki ayrım temel olmakla birlikte, gösteri sanatlarını sınıflandırmanın tek yolu. değildir. Gösteri sanatları toplumdaki işlevleri açısından ta­rihsel olarak incelenebilir. Örneğin geçmiş­te yalnızca dinsel ya da resmî kutlamalara eşlik eden bu sanatlar ancak Rönesans’tan sonra kendi ayakları üstünde durabilen gösteriler halini almıştır.

Bugün gösteri sanatları çok sayıda biçim ve tarzda var olmakta, yüz binlerce izleyici­yi bir araya getiren gösterişli rock konserle­rinden bir avuç izleyici için küçük bir salonda sahnelenen deneysel tiyatro oyunla­rına kadar büyük bir çeşitlilik göstermekte­dir. Gösteri sanatı nedir konusunda bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

  • Muhittin yücel ;

    DOĞRU BİLGİ SAAOl

    28 Ocak 2017 13:08
  • cansu ;

    güzel bir bilgi teşekkürler

    03 Şubat 2014 19:53