Bilgi Zamanı

Gösteri gemisi nedir

Gösteri gemisi nedir
07 Mart 2013 - 23:14 'de eklendi ve 864 kez görüntülendi.

Gösteri gemileri özellikleri, Gösteri gemisi nedir

Gösteri gemisi, ABD’nin güneyiyle ortabatı bölgelerinde ırmak boylarındaki, özellikle de Mississippi ve Ohio ırmakları üzerindeki yerleşim merkezlerine yanaşarak kültür ve eğlence amaçlı gösteriler sunan gemilere verilen ad. Bu alandaki ilk girişimler tiyat­roların ulaşamadığı bölgelere giden aile topluluklarına aitti.

İlk gösteri gemisi, ingiliz asıllı oyuncu William Chapman’ın 1831’de Pittsburgh’da yaptırdığı 4 mx32 m boyutlarındaki “Floa­ting Theatre”dı. Chapman ve ailesi iskele­den iskeleye dolaşarak, August von Kotze- bue’dan çevrilen The Stranger (Yabancı) ve Shakespeare’den Taming of the Shrew (Hır­çın Kız) gibi oyunlan kendi müzik ve danslarını ekleyerek sahnelediler. Kışın sonlarında New Orleans’a ulaştılar ve tek­nelerini ıskartaya çıkararak ertesi yıl gene aynı rotayı izlemek üzere buharlı gemiyle Pittsburgh’a döndüler. Gösteri gemilerinin bu ilk dönemdeki değişik bir örneği, Spaul- ding ve Rodgers’m 1851’de yaptırdığı, bini­cilik gösterilerine de yer veren “Floating Circus Palace”tı. 19. yüzyıl ortalarında eski niteliğini yitirmeye başlayan gösteri gemile­ri, İç Savaş sırasında tümüyle ortadan kalktı.

1878’de yeniden ilgi görmeye başlayan gösteri gemilerinde bu kez vodviller ve melodramlar sahnelendi. Buharlı gemilerin* yedeğinde çıkılan turlar ve yeni gelişeff kalvoplarla, ulaşılan yer ve izleyici sayısı büyük ölçüde arttı. Stephen Foster’m şarkı- lan da programlara duygusal bir hava katıyordu. “New Sensation”, “New Era”, “Water Queen”, “Princess” gibi izleyici kapasitesi 100 ile 300 arasında değişen pek çok gösteri gemisi, kuzeydoğudaki Monon- gahela Irmağından güneyde Atchafalaya Körfezine açılan kollara kadar Ohio-Missis­sippi sisteminin her köşesine eğlence, müzik ve heyecan taşımıştı.

1900’lerde ırmak boylarında koşulların değişmesi, daha iyi yolların, otomobillerin ve sinemanın devreye girmesiyle gösteri gemilerinin sayısı azaldı. Karadaki eğlence yerleriyle girilen rekabet, daha büyük, daha özenli gemilerin yapılmasına yol açtı. “The Golden Rod” adlı gemi 1.400 izleyici alıyor­du; “Cotton Blossom”, “Sunny South” ve “New Showboat” adlı gemiler ise birer yüzen tiyatroydu. Programlarda ağırlıkla melodramlara yer veriliyordu. 1930’larda bu programları alaya alarak kültür düzeyi yüksek izleyicilere yönelen gösteri gemileri asıl işlevlerinden uzaklaşmış oldu. Eski biçimiyle ırmakları gezen son gemi “Golden Rod” idi (1943).

Jerome Kern’ün daha sonra filme de alınan Show Boat (1927; Gösteri Gemisi) adlı müzikali bu eğlence türünü konu alıyordu.

Gösteri gemisi hakkında bilgiler aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER