Bilgi Zamanı

Goril Hakkında Kısa Bilgi

Goril Hakkında Kısa Bilgi
13 Ağustos 2013 - 15:29 'de eklendi ve 3114 kez görüntülendi.

Goril Hakkında Kısa Bilgi

Ekvatoral Afrika’nın sık ormanlarında, özellikle Kamerun, Gaben, Kongo, Ugan­da ve Katanga arasındaki bölgede yaşar. Uzunluk ve yükseklik 110-120 cm., ayağa kalkınca 170-200 cam., ağırlık 250-300 kg’dır. Post çoğunlukla siyahtır ve içinde sık sık kızıl tonlara da rastlanır. Şekilleri, güçlü iri, adaleli ve geniş omuzludur. Erke­ğin kafatasının üstünde bir kemik çıkıntısı ya da bir ağ birikintisi vardır. Gözleri küçük ve kahverengidir. Burun oldukça yayvan ve geniş kanallıdır; ağız geniştir ve kalın dudakları vardır. Kulaklar küçük gözükür.

Goril tüm düşmanlarını korkutacak güçtedir, ama yırtıcı bir hayvan değil aksi­ne barış sever bir yaratıktır, iyi koşucu ve tırmanıcıdır.

Güvenli bulduğu yerde bir ağacın altın­da yatar ve dişiyle çocuk ağacın üstüne kendilerine bir yuva yaparlar. Sabil bir yu­vaları yoktur. Goril, dişisine ömür boyu sa­dık kalır. Çok zor durumda kalmadığı süre­ce insana saldırmaz. Güçlü, korkunç, süratli goril erkeği başarıyla yaplığı korku­tucu mimikleri ile daha da korkunç ve tehli­keli bir görünüm arz eder.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER