Bilgi Zamanı

Göreme Tarihi Milli Parkı

Göreme Tarihi Milli Parkı
04 Mart 2013 - 17:35 'de eklendi ve 3523 kez görüntülendi.

Göreme Milli Parkı Hakkında Bilgi, Göreme Tarihi Milli Parkı nerede özellikleri

Göreme Tarihi Milli Parkı ve Tarihi: İç Anadolu Bölgesi’ndeki Göreme Vadisinde, tarih­sel, arkeolojik ve doğal değerlerin korun­ması amacıyla ayrılmış parktır. Nevşehir, Ür­güp ve Avanos kentleri arasındaki 9.572 hektarlık alan 25 Kasım 1986 tarihli Bakan­lar Kurulu kararıyla ulusal park olarak ayrılmıştır.

Ulusal Park, doğuda Damsa Çayı vadisi, güneyde Kerniil Dağı, batıda Elmabayır Deresi, kuzeyde de Kızılırmak vadisinin güney yamaçlarıyla çevrilidir. Parkın bulun­duğu vadinin en önemli özelliği, bazalt örtüsüyle kaplı tüflerin çeşitli doğal etkiler­le aşınması sonucunda oluşmuş peribacalarıdır; bunlardan bazısının yüksekliği 35 m’ye ulaşır. Göreme Vadisi aynı zamanda, 7. yüzyıl ve sonrasında çeşitli baskılardan kaçarak burada yerleşen Hıristiyan toplu­luklarının yarattığı kültürel zenginliklerle doludur. Gerek peribacalarının içi, gerekse tüflü arazi oyularak tapınak, konut, kiler, şaraphane gibi çeşitli mekânlar oluşturul­muştur. Bunlardan özellikle dinsel mekân­ların duvar ve tavanları Erken Bizans Dönemi fresklerle süslenmiştir.

goreme

Göreme köyünün doğusunda, tarihsel ya­pıların yoğunlaştığı alanda, 1960’ta kuru­lan Göreme Açık Hava Müzesi yer alır. Müze alanındaki en önemli yapılar şunlar­dır: Müze girişinin sağındaki Aziz Basileios Şapeli; adını çevredeki elma bahçelerinden alan ve 11. yüzyılda yapıldığı sanılan Elmalı Kilise; adını, girişinin karşısında, döşeme­deki ayak izlerinden alan Çarıklı Kilise; yöredeki en geniş mekânlı kilise olan Tokalı Kilise; tümü fresklerle bezenmiş ve yalnızca küçük bir pencereden ışık alabilen Karanlık Kilise; girişinin solundaki fresklerde Aziz Georgios ve Aziz Theodoros’un bir yılanı öldürüşlerinin betimlendiği Yılanlı Kilise ve küçük kubbeli Barbara Kilisesi. Park ala­nında yer alan ama müze alanı dışında kalan birçok başka kilise içinde, freskleri 11. yüzyıldan kalma Saklı Kilise ve yıkıntı durumundaki Elnazar Kilisesi sayılabilir.

Park alanı, uzun vadeli gelişim planına göre iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, asıl önemli doğal ve tarihsel değerlerin yer aldığı iç kesimdir. Burada Çavuşin köyü ile park etkinliklerinin merkezi olması planla­nan ve bir belediye örgütü bulunan Göreme kasabası vardır. Bu mutlak koruma alanının dışındaki ikinci bölüm, tarım dışı ve tarım­sal etkinliklerin süreceği tampon alandır. İkinci bölümün sınırları” içine Ürgüp kenti de girmektedir.

Türkiye’de orman alanları dışında kurul­muş ilk ulusal park olan Göreme Tarihi Milli Parkı, Nevşehir’e yaklaşık 10 km, Kayseri’ye 63 km uzaklıktadır. Özellikle yabancı turistlerin ziyaret alanı olan ulusal parkta çeşitli konaklama tesisleri kurulmuş­tur. Tatil köyü, otel, motel, kamping alan­larının yanı sıra, bazıları peribacalarıyla tüflü araziye oyulmuş lokanta ve eğlence yerleri de vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • enes ;

    ben enes 8yaşındayım

    06 Mart 2013 10:02