Bilgi Zamanı

Gördes nereye bağlı tarihçesi ve hakkında bilgi

Gördes nereye bağlı tarihçesi ve hakkında bilgi
04 Mart 2013 - 10:38 'de eklendi ve 1628 kez görüntülendi.

Manisa Gördes hakkında bilgi, Gördes nerenin ilçesi

Gördes, Ege Bölgesi’nde, Manisa iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçü­mü 1.052 km2 (1989) olan Gördes ilçesi doğuda Demirci, güneyde Köprübaşı ve Salihli, güneybatıda Gölmarmara, batıda Akhisar ilçeleri, kuzeyde de Balıkesir iliyle çevrilidir.

Manisa ilinin dağlık ve engebeli kuzey kesiminde yer alır. Kuzeyden Kepez Dağı, kuzeydoğu ve doğudan Demirci Dağı, gü­neydoğudan Çomaklı Dağı ilçe topraklarım bir hilal biçiminde üç yandan sarar. Bu hilalin orta kesiminde Gördes Çayı vadisi yer alır. Gördes Çayı, Demirci Dağının güney yamaçlarından doğar, çığırının bir bölümünden sonra Kum Çayı adım alarak Gediz Irmağına katılır. Kum Çayı vadisinin tabanı boyunca Gediz Ovasının bir parçası sayılan Gördes Ovası uzanır. Akarsuların derinlemesine parçaladığı Demirci-Simav Dağlarının eteklerinde, kuzeyden güne­ye doğru alçalan ve 1. Türk Coğrafya Kongresi’nde (1941) Gördes-Uşak Platosu olarak adlandırılan düzlükler yer alır. Bu plato hayvancılık açısından büyük önem taşır. Dağlık kesimler, iğne yapraklı ağaçlar­dan oluşan zengin bir orman örtüsüyle kaplıdır.

İlçenin başlıca geçim kaynağı tarımdır. Tarıma dayalı bazı sanayi kollarında da belli bir gelişme ve çeşitlenme gözlenir. En çok buğday, arpa ve üzüm yetiştirilir. Öteki bitkisel ürünler kiraz, zeytin, susam, tütün ve baklagillerdir. Hayvancılık da yaygındır; en çok koyun ve sığır beslenir, ilçedeki kızıl çam ormanlarında reçine üretimi yapı­lır. Gördes’in en gelişmiş sanayi dalı doku­macılık, özellikle halıcılıktır. İlçe topraklarında feldispat, kiyanit (dişten), mika, linyit ve uranyum yataklan. Kayacık ve Ece’de de madensuyu kaynakla­rı vardır.

Eski bir yerleşim yeri olan Gördes’in ilkçağdaki adı Iulia Gordos’tu. Sırasıyla Pers, Makedonya, Roma, Bizans ve Selçuk­lu yönetiminde kalan yöre 14. yüzyılda Saruhanoğullarına, daha sonra Karesioğullarına bağlandı. Beyliklerin ortadan kaldırıl­masıyla Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Aydın vilayetinin Saruhan sancağına bağlı bir kazaydı. 14 Temmuz 1920-30 Ağustos 1922 arasında Yunan işgali altında kaldı. Gördes Çayının batısında yer alan kasaba, 1940’taki toprak kayması sonucunda oturu­lamayacak duruma geldi. Sağlam bir arazi­de yeniden kurulan kasabanın, il merkezi Manisa’ya uzaklığı 108 km’dir. Gördes Belediyesi Cumhuriyet’ten önce kurulmuştur. Gördes nereye bağlı, Gördes tarihi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER