Bilgi Zamanı

Gölhisar hakkında bilgi ve tarihçesi

Gölhisar hakkında bilgi ve tarihçesi
01 Mart 2013 - 17:18 'de eklendi ve 1556 kez görüntülendi.

Burdur Gölhisar tarihi, Gölhisar nerede nereye bağlı

Gölhisar, Akdeniz Bölgesi’nde, Burdur iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüzöl­çümü 1.011 km2 (1989) olan Gölhisar ilçesi doğuda Çavdır, güneyde Altınyayla ilçeleri batı ve kuzeyde de Denizli iliyle çevrilidir.

Burdur ilinin güneybatısında yer alan ilçe, orta kesiminde geniş bir çukurluk ile bunu kuşatan alçak dağlardan oluşur. Ortalama yüksekliği 1.000 m olan Gölhisar çukurluğu önemli bir su toplama havzası ve verimli bir tarım alanıdır. Bu çukurluğun güneydoğu­sunda kalan Gölhisar Gölünün en derin yeri 10 m’dir. Birçok balık türünün bulunduğu gölün fazla suları, oluşturduğu bataklıkları kurutmak ve tarım toprağı kazanmak ama­cıyla, Dalaman Çayının kolu olan Çavdır Çayına akıtılır. Gölün çevresindeki Gölhi­sar Ovası verimli bir tarım alanıdır. İlçe topraklarının sularını önce Horzum, sonra da Kelekçi adlarıyla anılan Dalaman Çayı toplar.

Gölhisar’da ekonomik etkinlikler gelişip çeşitlenmiştir. En önemli tarla bitkileri başta şeker pancarı olmak üzere, buğday, arpa, soğan, patates, mısır, anason ve haşhaştır. Az miktarda baklagil üretilir. Elma, armut ve üzüm üretimi önemli dü­zeydedir. Gölhisar, üretim miktarı bakımın­dan pek çok üründe ilin ön sıralarında yer alır. Hayvancılık, bitkisel üretimin yanında ikincil olmasına karşın oldukça gelişmiştir. Düzlüklerde sığır besiciliği, dağlık ve enge­beli alanlarda ise küçükbaş hayvan yetiştiri­ciliği yapılır. Orman ürünleri de ilçe ekono­misinde önemli bir yer tutar; kereste ve mobilya üreten çok sayıda marangoz atöl­yesi vardır. Gölhisar Gölü çevresi ilçenin ilgi gören mesire yerleridir.

İlkçağın önemli yerleşme alanlarından Pisidya’da yer alan Gölhisar yöresinde başta Kibyra olmak üzere birçok kentin kuruldu­ğu bilinmektedir. İÖ 2. yüzyılda Roma’ya, daha sonra da Bizans’a bağlanan yöreye 11. yüzyılda Türkmen aşiretleri yerleşti. 14. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılan yöre, 19. yüzyıl sonlarında Konya vilayeti Burdur sancağının Tefenni kazasına bağlı bir nahi­yeydi. Eski adı Horzum olan yerleşme 1953’te Armutlu’yla birleştirilerek Gölhisar adıyla Burdur’a bağlı bir ilçe merkezi ya­pıldı.

Gölhisar kenti, Gölhisar Gölünün batı­sında, aym adlı ovanın kenarnda kurulmuş­tur. İl merkezi Burdur’a 108 km uzak­lıktadır. Antik Kibyra kenti kalıntıları Hor­zum mahallesinin kuzeydoğusundadır. Sur­larla çevrili Kibyra’da ilkçağda demir made­ni çıkarılıp işleniyordu. Kibyra, birkaç site­nin birleşmesiyle oluşan Tetrapolis’in baş­kentiydi. Kibyra’da bugüne değin hiçbir bilimsel kazı çalışması yapılmadığı için bilgi­ler yetersizdir. Akropolis’in kalıntılarının bir bölümü günümüze ulaşmıştır. Antik kentin ayrıca akropol, nekropol, tiyatro, aşağı ve yukarı agora, ön yüzü ve oturma yerleri sağlam olan odeion ve oturma yerle­riyle U biçiminde çevrili stadion bölümleri vardır. Kibyra’da bulunan sikkeler Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir. Gölhisar adı, Gölhisar Gölündeki küçük bir adada bulu­nan kale yıkıntılarından kaynaklanır. Kent­teki öteki tarihsel yapılardan Dengere Ca­misi (18. yy) antik kent kalıntılarının taşları kullanılarak yapılmıştır. Gölhisar Belediyesi 1953’te kurulmuştur.  Gölhisar hakkında bilgiler aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER