Bilgi Zamanı

Gölge Nasıl Oluşur

Gölge Nasıl Oluşur
20 Mayıs 2014 - 0:10 'de eklendi ve 1119 kez görüntülendi.

Gölge oluşumu kısaca, bu yazımızda gölge nasıl oluşur hakkında bilgi vereceğiz.

Gölge, bir cismin ışığın arkadan yansıması sonucu bulunduğu yerde oluşan siluetidir. Gölge, ışığın konumuna göre farklı yönlerde ve uzunluklarda olabilir. Kimi zaman gölge kendi boyutundan kısa, kimi zaman ise çok uzun olabilir. Bu durum tamamen cisme vuran ışığın açısı ve yönüne göre farklılık gösterir.

Işık cisme önden vurursa cismin gölgesi arkasına düşer. Bu durum genellikle sabah saatlerinde yaşanır ve gölge boyu güneş açısından dolayı cismin boyundan küçüktür.

Işık cisme arkadan vurursa cismin gölgesi önüne düşer. Bu durum genellikle akşam güneş batarken yaşandığı için gölgenin boyu cismin boyunun iki katı kadardır.

Güneşin geliş açısı ekvator hariç dünyanın her yerinde doksan derece olmadığı için öğle vakti her cismin gölgesi oluşabilir. Ancak ekvatordan belli bir enleme kadar olan kuşakta öğlen tam 12’de cisimlerin gölgesi oluşmaz. Çünkü bu saatlerde güneş bu enlemler arasına dik açıyla düşer. Yani cismin tam tepesinden oluştuğu için yere yansıması olmaz. Dolayısıyla gölge oluşmaz.

golge

Gölge Nasıl Oluşur Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER