Bilgi Zamanı

Göçe Neden Olan Başlıca İtici ve Çekici Nedenler Nelerdir

Göçe Neden Olan Başlıca İtici ve Çekici Nedenler Nelerdir
22 Mayıs 2014 - 23:00 'de eklendi ve 926 kez görüntülendi.

Göçün nedenleri, bu yazımızda göçe neden olan itici ve çekici nedenlerden bahsedeceğiz.

Göçü iç göç ve dış göç olarak ikiye ayırabiliriz. İç göç ülke içinde az gelişmiş yerlerden daha gelişmiş şehirlere yapılan göçlerdir. Genellikle en fazla sosyolojik sonuçlar çıkaran göç türüdür. Dış göç ise ülkeler arasında yapılır. Bir ülkede yaşam barınma ve iş olanaklarının düşük olmasından dolayı iş olanaklarının daha iyi olduğu yerlere yapılan göçe denir. Beyin göçü de bu kapsamda değerlendirilir.

Göçün pek çok itici ve çekici sebebi vardır. Mesela dış göçlerin en önemli nedeni savaşlar, soykırım, güvenlik eksikliği ve bunun gibi nedenlerden oluşabilir. Bununla birlikte beyin göçlerinde ülkenin yetişmiş aydın neslinin önem görmemesi ve fazla maddi kazanç elde edememesi sonucu daha iyi yaşayabileceği ülkelere göç etmesiyle gerçekleşir.

İç göçlerin ortaya çıkmasındaki nedenler işsizlik, güvenlik ihtiyacı, günlük ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan sıkıntılar, iş olanaklarının diğer bölgelerde çok fazla olması, devletin yol ve baraj yapması sonucu zorunlu bir şekilde yerleşim yerlerini boşaltmasından kaynaklanabilir. Göçlerin bir diğer nedeni de dini baskılar olabilir. Özellikle günümüzde bazı coğrafyalarda etnik ve dini baskılar sonucu bazı müslüman veya türklerin bulunduğu toprakları terk etmesi istenmektedir. Göçlerin genel nedenleri böyle özetlenebilir.

6370

Göçün Toplumsal Sonuçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER