Bilgi Zamanı

Geri dönüşümün önemi nedir

Geri dönüşümün önemi nedir
05 Mayıs 2014 - 13:16 'de eklendi ve 1036 kez görüntülendi.

Geri dönüşüm nedir, bu yazımızda geri dönüşümün çevreye faydalarından bahsedeceğiz.

Geri dönüşüm, üretilen bir malzemenin ömrünü tükettikten sonra tekrar işlenerek kullanılabilmesine denir. Geri dönüşüm maddelerin tekrar tekrar kullanılarak hem üretiminin kolaylaşmasına, hem fiyatının ucuzlamasına hem de çevrenin korunmasına yardımcı olur. Günümüzde üretilen pek çok malzeme geri dönüşümlü ve çevreye zarar vermeyen maddelerden üretilir. Mesela karton kutular, cam şişeler ve kağıtlar hep geri dönüşen veya çevreye zarar vermeyen, doğada çabuk yok olan maddelerden üretilir.

Geri dönüşüm özellikle çevrenin korunması açısından oldukça önemlidir. Her maddenin toprakta kaybolma ve parçalanma süreleri farklıdır. Özellikle plastik şişe ve tabakların doğada yok olma süreleri bin yıla yaklaşmaktadır. Bu nedenle bu plastiklerin işlenerek yeniden kullanılması önemlidir. Çünkü biriken plastikler geri dönüşüme uğramadan doğaya salınırsa çevre kirliliğine neden olur. Geri dönüşüm çevre kirliliğini önlemeye yardımcıdır.

Bununla birlikte geri dönüşüm üretimi kolaylaştırır, maliyetleri azaltarak tüketicinin de daha az bir ücretle mallara sahip olmasını sağlar. Böylece ekonomik hayata da canlılık getirir, insanların daha kaliteli ürünleri daha ucuza alması sağlanır.

indir (2)

Geri Dönüşümün Faydaları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER