Bilgi Zamanı

Georgios Karaiskakis Kimdir

Georgios Karaiskakis Kimdir
13 Ağustos 2013 - 18:16 'de eklendi ve 1311 kez görüntülendi.

Georgios Karaiskakis Kimdir, Georgios Karaiskakis Hayatı Hakkında Bilgi

Georgios Karaiskakis (d. y. 1780, Mavromati. Agrafa, Epir [Epeiros] – ö. 5 Mayıs 1827, Atina), Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda önemli bir rol oynayan çete reisi.

Eşkıyaları ve ayaklanmacılarıyla ünlü bir bölge olan Epir’deki Agrafa’da doğup yetiş­ti. Armatolos adıyla bilinen milis örgütü içinde görev aldı. Ardından, asi ilan edilen Yanya valisi Tepedelenli Ali Paşa’nın Os­manlı yönetimine karşı yürüttüğü mücadele­ye katıldı. Ali Paşa’nın muhafız alayında görev yapmasına karşın (1808-20), paşanın ölümüyle (Ocak 1822) sonuçlanan savaş sırasında Osmanlıların yanında yer aldı. Bu olaydan sonra, birkaç yıl boyunca Yunanis­tan’ın batısında Osmanlılara karşı çarpıştı. Ama bağımsızlık mücadelesinin geleceğine ilişkin tehlikelerin belirdiği her olayda Osmanlıların tarafına geçmekten vazgeç­medi.

Karaiskâkis sık taraf değiştirmesine ve hırslı kişiliğine karşın, cesur bir savaşçı ve Osmanlıların gerçekten çekindiği az sayıda Yunanlı komutandan biriydi. Bağımsızlık öncesi dönemde merkezi Nâvplion’da bulu­nan Yunan hükümeti tarafından affedildik­ten sonra, 1824 sonbaharında Peloponnesos’ta baş gösteren bölgesel bir ayaklanmayı bastırdı; Nisan 1826’da, armatolos komutanı olarak, II. Mesolöngion Kuşatması’nı kır­mak için bir harekât düzenledi. Ama hasta­lığı ve armatolos’un disiplinsizliği, Osmanlı hatlarını yarmaya çalışan Mesolöngionlula- ra güçlü bir destek vermesini engelledi ve kenti savunanlardan çoğu çarpışmalar sıra­sında yaşamını yitirdi. Karaiskâkis 1827’de Atina’da, Akropolis Kuşatması’nı yarmak için çarpıştığı sırada öldü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER