Bilgi Zamanı

George Sand Kimdir

George Sand Kimdir
13 Ağustos 2013 - 12:43 'de eklendi ve 1032 kez görüntülendi.

George Sand Kimdir, George Sand Kitapları, George Sand Hayatı Hakkında Bilgi

Fransız, romantik okula mensup ro­man yazarı. Onadı Lucile Aurore Du- pin’dir. 5 Temmuz 1804 yılında Hohant şehrinde doğdu. On sekiz yaşındayken Baron Dudevant’la evlendi. 1830 yılında kocasından boşandı.

İki çocuğu ile Paris’e gitti. Gazete yazarı olarak iş hayatına atıl­dı. Alfred de Musset ve Chopin ile mace­ralı bir aşk hayati yaşadı, 1849 yılında Nohant’a geri döndü. Kendisini doğa ve köykülerle iç içe yaşamağa bıraktı. Dine, çocuk eğitimine yöneldi. Huzurlu bir ömür­le 1876 yılında öldü.

Paris’teki hayatı ve aşkları da roman­lara konu olan George Sand, Pembe ve Beyaz (1831) adlı ilk romanını George Sand imzası ve Jules Sandeau ile orta! olarak yazmıştır. Bundan sonra da aynı imzayı kullanmıştır. Romanlarını ilkin aşk ve duygu üzerinde yazmıştır. Bunlar her türlü kaygıdan uzaktır, ateşlidir: Indiana, Valentina, Lelia, Jack Wil!emer Markizi (1864), Jean de la Rache (1860), Bir Kızın İtirafları… gibi.

Daha sonra toplumsal romana dön­müştür. Üst sınıftaki insanların arasında gelişen anlaşmazlıklar ele alınmıştır; ör­nek: Fransa Turu Yo! Arkadaşı, Angibault Değirmencisi..

Üçüncü olarak da kır hayatını yansı­tan romanlar yazmıştır: Sahipsiz Çiftlik (1844), Şeytanlı Göl (1846). Küçük Fadef (1848) vs.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER