Bilgi Zamanı

George Grosz Hayatı ve Eserleri

George Grosz Hayatı ve Eserleri
24 Mayıs 2013 - 11:29 'de eklendi ve 1389 kez görüntülendi.

George Grosz Kimdir, George Grosz Hayatı ve Eserleri

Grosz, George (d. 26 Temmuz 1893, Berlin – ö. 6 Temmuz 1959, Berlin), karikatürleri ve resimleriyle döneminin en keskin toplumsal eleştirilerini yapan Alman sanatçı Savaş ve yozlaşmayı konu aldığı etkileyici yapıtları nedeniyle Naziler tara­fından “Bir Numaralı Kültürel Bolşevik” ilan edilmiştir. Bir Fransız eleştirmen de Grosz’un çalışmalarını “tarih boyunca insa­nın yozlaşmasını en iyi sergileyen katalog” olarak nitelemiştir. Dresden ve Berlin’de sanat öğrenimi gör­dükten sonra dergilere karikatür satıp ka­zandığı parayla altı ay Paris’te kaldı. Bu dönemin sanat yaşamı üzerinde önemli etkisi oldu. I. Dünya Savaşı çıktığında Almanya’daydı. Gönüllü olarak askere ya­zıldı; 1916’da yaralanıp çürüğe çıkartılınca Berlin’de tavan arasında bir stüdyoya taşın­dı. Burada fahişelerin, savaş sakatlarının ve daha başka savaş kurbanlarının resimlerini çizdi. Eğitmen olarak orduya geri çağrıldı. Bir süre sonra kaçak olarak tutuklandı ve askeri bir akıl hastanesine kapatıldı.

grosz

“Oskar Panizza İçin”, George Grosz’un yağlıboya çalışması, 1917-18; Devlet Galerisi, Stuttgart, Almanya

Grosz’un akıl hastanesindeki yaşantısı tu­tumunu daha da keskinleştirdi. 1919’daki “Almanya, Bir Kış Öyküsü” gibi resimlerin­de ve 1920’lerin başındaki “İşte İnsan” j dizisinde besili Junker’leri (toprak sahibi), kibirli burjuvaları, ayyaşları, zevk düşkün­lerini, ikiyüzlüleri çizdi, İsa’yı da gaz mas­kesi takmış olarak resimledi. Grafiklerin­den bazısının baskı kalıplarını polis tahrip etti. Yaşamı sürekli tehdit altındaydı. So­nunda çareyi kendine bir fedai tutmakta buldu.

Grosz bu dönemde benimsediği dadacılığı “tükenmiş bir dünyaya karşı tepkinin yansı­tılmasında deliliğin bilinçli olarak kullanıl­ması” diye tanımlıyordu. Zamanla I. Dünya Savaşı sonrasındaki umutsuzluğu ve karam­sarlığı yansıtan yeni-nesnecilik akımına katıldı. “Cafe” (1925) bu dönem yapıtların­dan biridir. 1932’de ABD’ye göç ettikten sonra dergi­lere çizgi romanlar, çıplaklar ve manzara resimleri çizen Grosz’un New York Sanat Öğrencileri Birliği’nde öğretim görevlisi olması çeşitli tartışmalara yol açtı. 1938’de ABD vatandaşı olan Grosz, II. Dünya Savaşı sırasında eski karamsar tavrıyla “Sağ Kalan” (1944) gibi keskin renklerle boyan­mış yağlı boya yapıtlar ortaya koydu.George Grosz Eserleri, George Grosz Biyografisi Bilgisini aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER