Bilgi Zamanı

Genleşme ve Büzülme Konu Anlatımı

Genleşme ve Büzülme Konu Anlatımı
31 Ocak 2015 - 16:07 'de eklendi ve 560 kez görüntülendi.

Genleşme ve büzülme deneyleri konusunda sizlere kısaca bilgi vereceğiz.

Genleşme ve büzülme kavramları için cisimlerin genişleme ve küçülme durumudur diyerek tanım yapabiliriz. Cisimler, sıcaklığın arttığı ortamda genleşir yani genişler ve büyür. Sıcaklığın azaldığı ortamda ise cisimler büzülür yani küçülürler. Genleşme ve büzülme olayları hemen hemen her cisimde az ya da çok şekilde görülebilmektedir. Ancak genleşme ve büzülme olaylarının oluşumu gazlarda en yüksek seviyede iken sıvı maddelerde ise en düşük seviyededir.

Genleşmeye örnek olarak demir örneğini verebiliriz. Örneğin; 1 metre uzunluğunda olan bir demir 100 derece ısıtıldığında 1 milimetre ölçüsünde genleşir. Aynı durumda ve aynı koşullarda pirinç çubuk da yaklaşık uzunluğunun iki katı daha büyür.

Sıvı maddeler için de aynı durum mümkündür. Örneğin; en fazla genleşme özelliği olan sıvı madde olan alkol, sıcaklığı gördüğünde tam 7 kat genleşme özelliğine sahiptir.

Kısacası, sıcaklığı artan bir cisim genleşir yani genişler ve büyür, hacmi artar. Sıcaklığı azalan bir cisim ise küçülür ve hacmi azalır.

Genleşme ve Büzülme Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER