Bilgi Zamanı

Gelenbevi İsmail Efendi Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları Kısaca

Gelenbevi İsmail Efendi Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları Kısaca
04 Mayıs 2017 - 23:27 'de eklendi ve 5527 kez görüntülendi.

Gelenbevi ismail kimdir, bu yazımızda gelenbevi ismailin matematiğe kazandırdıkları hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Manisa’nın Gelenbe kasabasında 1730’da doğan Gelenbevi İsmail Efendi matematik tarihinin en önemli ustalarından biridir. Küçük yaşlarda çevresindeki medrese hocalarından eğitim alan Gelenbevi İstanbul’a üniversite eğitimi almak için gitmiştir. Burada kendini matematik alanında oldukça geliştirmiş ve hocalarından daha ileriye gitmiştir. 33 yaşında müderrislik sınavını kazanarak tarihimizin en genç üniversite hocalarından biri olmuştur. İstanbul’da yaşamaya devam eden Gelenbevi İsmail burada kendini tamamen matematik ilmine adamış ve özellikle logaritma alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Dönemin önemli askeri okullarından Müderrishaneyi Bahri Hümayun’a matematik hocası olarak atanmıştır. Burada oldukça iyi bir ücretle çalışan Gelenbevi maddi açıdan zorluk çekmeden matematik alanında çalışmalarını daha verimli bir ortamda yürütmüştür.

Bir gün padişah 3. Selim silahların hedefleri vuramadığını söyleyerek Gelenbevi’yi görevlendirmiş ve ondan bunu düzeltmesini istemiştir. Gelenbevi hesaplamalar yaparak silahlardaki sapmayı tespit etmiş ve gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Bunun üzerine padişahın beğenisini kazanmıştır.

Türkiye’ye logaritmayı ilk getiren kişidir. Bir gün Fransa’dan gelen bir matematikçi Osmanlı’da matematikten kimsenin anlamadığını yaymak için bir matematik problemini çözecek bir hoca aramıştır. Bunun üzerine herkes onu Gelenbevi’ye yönlendirmiştir. Soruyu alan Gelenbevi bir gece boyunca soruyu çözmüş ve bir gün sonra Fransız matematikçiye sorunun çözümünü ayrıntılı anlatan ve logaritmayı gösteren kendi yazdığı bir kitabı vermiştir. Bunun üzerine Fransız matematikçi kitabı inceleyerek o dönem yazılan en iyi kitap olduğunu belirterek ona olan saygısının arttığını söylemiştir.

gelenbevi

İsmail Gelenbevi’nin Hayatı ve Çalışmaları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • zara ;

  çok teşekkürler projem vardı çok teşekkür ederim

  04 Mayıs 2017 23:27
 • ecenur ;

  Bu yazı güzel ama matematiğe katkılarından bahsediyorum bu hayatı

  29 Nisan 2015 16:19
 • rabia ;

  1730 yılında simdi manısanın gelenbe kasabasında dogan gelenbevi ismail efendi,osmanlı imparatorlugu matematikçilerindendir.asıl adı ismail’dir. gelenbe kasabasında dogdugu icin ikinci adının dogdugu kasabadan gelir daha çok gelenbevi adıyla ün kazanmıstır. önce kendi çevresındeki bilginlerden ilk bilginlri almıstır daha sonra ögretimini tamamlamak üzere istanbul’a gelmiştir burada cok degerli ve kültürlü ögretmenlerden yararlanıp matematik bilgisini oldukca ilerletmiştir. müderrislik sınavını kazanarak 33 yasında muderrid olmustur.bundan sonra kendisini tumuyle ilime verip çalısmalarına devam etmştir.

  19 Nisan 2015 10:59