Bilgi Zamanı

Geçmişte Kullanılan Saat Çeşitleri

Geçmişte Kullanılan Saat Çeşitleri
16 Şubat 2015 - 13:44 'de eklendi ve 654 kez görüntülendi.

Geçmişte kullanılan saatler nelerdir, geçmişte kullanılan saat adları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Geçmişten günümüze kadar zaman kavramının ortaya çıkmasından sonra bir çok saat çeşitleri insanlar tarafından bulunmuştur ve saat çeşitleri her geçen gün geliştirilerek bir çok saat çeşitleri insanlar tarafından yapılmıştır.

Geçişten günümüze kadar kullanılan saatler;

Güneş saatleri; Özel bir milin gölgesi, güneşin görünen hareketine göre ayarlanmıştır. Bu saat, mermer, taş ya da madeni bir yerin üzerinde zamanın ölçülmesi için kullanılan bir saat türüdür.

Su saatleri; İçi su dolu olan ve altında bir delik bulunan tek çanaktan meydana gelmektedir ve bu çanağın altından su boşaldıkça zamanın geçtiği anlaşılırdı. Bir kaç çanaktan meydana gelen su saatlerinde ise su bir çanaktan diğerine devroluyordu.

Kum saatleri; Yumurta şeklinde olan bir cam kaptan diğer cam kaba ince bir bölümden kum akar. Genellikle kısa zaman dilimlerinde kum saatleri tercih edilmiştir.

Ateş saatleri; Bu saatler petrol lambasının alevi ile çalışmaktaydı. Yakılan ya bölmeli bir saydam kapta izleniyordu ve böylece kana yağ ölçülerek zaman kontrol ediliyordu.

Mekanik saatler; Bir ağırlığın ip ya da zincirlerle kısa aralıklarla tutturulduğu bir vargel düzenli saattir.

Kuvars saatler; Enerjisini bir sene ya da daha uzun ömürlü pillerden sağlayan saatlere verilen isimdir.

Atom saatler; Hidrojen ya da sezyum atomunun sarkaç olarak kullanıldığı saatlere denir.

Geçmişte Kullanılan Saat Çeşitleri, Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Saatler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER