Bilgi Zamanı

Futbol Oyun Kuralları Kısaca

Futbol Oyun Kuralları Kısaca
25 Şubat 2014 - 22:01 'de eklendi ve 1694 kez görüntülendi.

Futbol oyun kuralları, futbol kuralları, futbol kuralları kısaca. Bu yazımızda sizlere futbol oyununun kurallarından kısaca bahsedeceğiz.

Dünya’nın en çok takip edilen spor dallarından biri olan futbol kurallarının anlaşılır olması ve izlemesinin zevkli olması nedeniyle dünyanın her tarafından ilgiyle takip ediliyor. Futbol liglerindeki transferlerde dünya çapında milyarlarca dolar para dönüyor. İnsanlar bu oyunun oyuncuları kadar bazen oyunun kurallarını da merak edebiliyor. Bu yazımızda sizlere kısaca futbolun kurallarından bahsedeceğiz.

Futbol oyunu en az 7 en fazla 11 oyuncuyla oynanmaktadır. Oyuncu sayısında göre sahanın büyüklüğü değişmektedir. Bizim izlediğimiz maçlarda sahanın büyüklüğü enine 100, boyuna 25 metredir. Futbolda amaç karşı takımın kalesine gol atmak ve sayı elde etmektir. En çok gol atan takım maçı kazanır.

Futbolda her takımın üç oyuncu değiştirme hakkı vardır. Ancak özel maçlarda veya hazırlık maçlarında bunun sınırı yoktur. Futbol 45’er dakikalık iki devreden oluşur ve toplam süre uzatmalar hariç 90 dakikadır. İki devre arasında 15 dakika mola verilir. Maç süreleri oynanan ligler ve yaş gruplarına göre değişiklik gösterir.

Maçlarda son düzenlemelerle birlikte beş hakem görev yapmakta. Kararları birinci hakem vermekte, ancak karar verirken diğer hakemlerden de görüş almaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hakemler tek başına karar veren kişi olmaktan çıkmış ve bazı maçlarda sensörlerle kameralardan da faydalanılmaktadır.

Futbolda karşı takım futbolcusuna yapılan centilmenlik dışı hareketler faul ve sarı-kırmızı kartla cezalandırılabilir. Sarı kartın iki defa, kırmızı kartın bir defa gösterilmesi sonucu kart gören oyuncu diskalifiye olur. Eğer bu hareket ceza sahası deline kalenin yakınlarındaki çizgilerin arasında meydana gelirse hakem penaltı kararı verebilir. Top kalenin yanından kendi takımı tarafından dışarı çıkarılırsa köşe vuruşu; top karşı takım oyuncusu tarafından çıkarılırsa kaleci vuruşuyla oyuna devam edilir. Top yan taraftan dışarı çıkarsa taç atışı verilen elle top atma kararı verilir.

indir (3)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER