Bilgi Zamanı

Fransa Havre Bir Başka

Fransa Havre Bir Başka
27 Ağustos 2013 - 8:48 'de eklendi ve 911 kez görüntülendi.

Havre, Le, Fransa’nın kuzeyinde, Yukarı Normandiya planlama bölgesinde (region de programme), Seine-Maritime ilinde (depar- (emeni) liman ve kent. Manş Denizi kıyısın­da, Sen Halicinin sağ yakasında yer alır. Karayoluyla Rouen’m 85 km batısında, Paris’in 216 km kuzeybatısındadır.

Le Havre, Fransa kralı I. François’nın (hd 1515-47) Havre-de-Grâce adını verdiği lima­nı yaptırdığı 1517’ye değin küçük bir balıkçı kasabasıydı. Liman Kardinal Richelieu (1585-1642) ve XIV. Louis (hd 1643-1715) dönemlerinde genişletildi ve tahkim edildi. XVI. Louis döneminde (hd 1774-93) ise büyük gemilerin barınmasına uygun hale getirildi. III. Napoleon döneminde (1852- 71) yapılan çalışmalarla daha da geliştirildi. II. Dünya Savaşı sırasında Anvers ve Os- tende’nin düşmesinden sonra Belçika hükü­meti kısa bir süre için Le Havre’a taşındı.

II. Dünya Savaşı sırasında kentteki yapıla­rın neredeyse dörtte üçü yıkıldıysa da, sonradan hepsi yeniden inşa edildi. Kent merkezindeki Belediye Meydanı, Avrupa’ nın en geniş meydanlarından biridir. Ayak­ta kalan birkaç eski yapıdan biri olan Notre-Dame Kilisesi (16-17. yy) II. Dünya Savaşı’nda hasar görmüş, ama 1970’lerde onarılmıştır. Saint-Joseph Kilisesi ilginç bir betonarme yapıdır. 1944’te yıkılan özür grubu atama sonuçları eski mü­zeden kurtarılan sanat yapıtları, 1961’de açılan yeni müzeye taşınmıştır. 19. yüzyıl ressamı Eugene-Boudin ile 20. yüzyıl ressa­mı Raoul Dufy’nin resimleri de bu müzede sergilenmektedir.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilen ve 1970′ lerin başında genişletilen Le Havre, Fransa’nın Marsilya’dan sonraki ikinci büyük limanı, Paris’in de dış limanı­dır. II. Dünya Savaşı öncesinde Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki yolcu taşı­macılığının bellibaşlı merkezlerinden biriy­ken, havayolu taşımacılığının ağırlık kazan­ması nedeniyle bu konumunu yitirmiştir. Le Havre’dan İngiltere ve İrlanda’ya düzenli feribot seferleri yapılır. Limandan ithal edi­len malların başında pamuk ve kahve gibi tropikal ürünler ve akaryakıt gelir. Limanı kentin doğusundaki rafinerilere bağlayan petrol boru hatları, arıtılmış petrol ürünleri­ni Paris bölgesine taşır. Ayrıca yakınların­daki Antifer’de petrol depolama tesisleri vardır. Kentin öteki kesimlerinde kurulan çok sayıdaki yeni sanayi tesisinde çeşitli makineler ve otomobil üretilir. Geleneksel ip ve kereste imalatı da sürmektedir. Nüfus (1990) belediye, 196.000.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER