Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Floresan lamba nasıl çalışır, floresan lamba nedir kısaca özellikleri

FLORESAN LAMBA (Fizik)

Bu lamba, içinde bulunan seyretilmiş gazda meydana gelen elektrik boşalması neticesinde yayılmış ışınımların etkisi ile çeperleri flüoresan hale gelmiş bir cam tüptür. Bu cam tüpün iç çeperine özel bir yapıştırıcı ile ince ibr tabaka şeklinde ma­deni tuzlardan meydana gelen bir karışım sürülmüştür. Madeni tuzlar, yayılan ışık de­metlerini tutmaya yarar. Tüp içinde atmos­ferden düşük basınçta civa buharı ile soy gazlar bulunur. Bu iki karışımın içine yer­leştirilmiş olan iki elektrot arasından ge­çen elektrik akımı, tüp içinde bulunan gaz­ları ışıklı hale getirir.

floresan lambaFlüoresan lamba, beyaz ve rengi iste­ğe göre kontrol edilebilen ışık yayınımlı akkorlu lambalardan birkaç defa daha fazla ışık, daha dağılıcı bir aydınlatma verir. Flü­oresan lambalarda morötesi ışınların etkisi altında iken ışık yayan bazı bileşikler kulla­nılır. Ve akkor lambadan daha güçlü watt başına 35 lümen beyaz ışık yayar.

Flüoresan lambalar; hem daha az tü­kettiği, hem dekoratif kullanıma uygunluğu ve hem de gözü yormadığı için çok geniş bir kullanım sahasına sahiptir. Bunun yanısıra, bu tip lambaların elektrik tesisatı diğer türlere göre daha karışıktır.

Kategori: Bilim Teknoloji

1 Yorum Yapılmış.

  1. elif diyor ki:

    güzel yani


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2013 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası