Bilgi Zamanı

Fiziğin Çalışma Yöntemleri

Fiziğin Çalışma Yöntemleri
05 Şubat 2014 - 11:08 'de eklendi ve 883 kez görüntülendi.

Fiziğin Çalışma yöntemleri nelerdir? Fiziğin çalışma yöntemlerinde hangi aşamalar bulunabilir? Fiziğin çalışma yöntemleri sıralama.

Fiziğin çalışma yöntemleri: Deney, gözlem, kanunun ortaya konması, kanunun kontrolü şeklinde dört tanedir.

1- Deney: Fizikte kurulan kanunlar ve tezler deneysel yöntemlerle ve gözlemler sonucu belirlendiği için fizik denel bilim olarak adlandırılır. Deney aşamasında olayın yaşanacağı ortam insan eliyle aynı şekilde oluşturulur. Laboratuvar ortamında oluşturulan bu ortamda olay bire bir tekrar edilir ve çıkan sonuçlar gözlemlenerek belli bir sonuca ulaşılır.

2- Gözlem: İncelenecek fizik kuralıyla ilgili olayın belli bir süre boyunca incelenmesi gerekir. Olayın hangi şartlarda meydana geldiği ve nasıl bir sonuç yarattığı tespit edilmelidir. Gözlem, türüne göre kısa veya uzun süreli olabilir. Bazı beklenmedik durumlar gerçekleşirse gözlem süresi uzatılabilir. Gözlemler duyu organlarıyla yapılır. Ancak insanların algılama yetenekleri bazı durumlarda zayıf olduğu için teknolojik aletler kullanarak gözleme yardımcı olunabilir. Sadece beş duyuyla yapılan gözleme öznel gözlem, aletlerle yapılan gözleme nesnel gözlem denir.

3- Kanunlar: Olaylar arasında bağıntılar kurularak sonuca ulaşılır. Bunun için olaylar formülize edilir, deneyler defalarca tekrarlanır. Bunun sonucunda meydana gelen gelişmeler bir sonuç halinde yazıya dökülür. Bu durumda ortaya çıkan çalışmaya kanun denir. Mesela bir cismin özkütlesinin, kütle/hacim formülüyle bulunacağını gösteren kanunda cismin ağırlığı ve hacminin oranlamasıyla cismin başka bir yoldan bulunabilecek özkütlesi hesaplandığında aynı sonucun çıkması kanunu doğrulamaktadır.

4- Kanunun Kontrolü: Bu aşamada deney ve gözlemler sonucu oluşturulan kanunun doğruluğunun teyit edilmesi için son bir kontrol işlemi yapılır. Ortaya konan kanunun sonucu tekrar edilir. Yapılan tekrarlar sonucu her zanan aynı sonuç alınıyorsa kanunun doğruluğu kesinleşmiş olur. Ancak yine de bu durumda yüzde yüz bir netlik yoktur. Çünkü bazen kanunlarda yanlışlık ya da yeni bilgiler ortaya çıkabilir. Tarihte bulunan pek çok fiziki gerçek zamanla yeni bulguların ortaya çıkması veya yeni bir ayrıntının tespitiyle birlikte değişmiştir.

indir (3)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER