Bilgi Zamanı

Ferdinand De Saussure Kimdir

Ferdinand De Saussure Kimdir
13 Ağustos 2013 - 16:33 'de eklendi ve 1567 kez görüntülendi.

Ferdinand De Saussure Kimdir, Ferdinand De Saussure Kitapları- Eserleri, Ferdinand De Saussure Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

İsviçreli dilbilimci. Hafwyl Kolej’inde ve Martine Enstitüsü’nde öğrenim gördü. He­nüz öğrenciyken yazdığı Le memoire sur le systeme primitif des voyelles dans les iangues indo-europĞennes (Hint-Avrupa Dillerinde Ünlü Harflerin Özgün SistemiÜstüne İnceleme, 1879) adlı kitabıyla kar­şılaştırmalı dilbilime katkılarda bulundu.

Başka bir kitap yazmamasına karşın 1881­1913 arası Paris’deki Ecole des Hautes Etudes’de Hint-Avrupa dilleri ve Sanskritçe ve 1907-1913 arası Cenevre Üniversite­si’nde genel dilbilim profesörlüğü yaptı. Bu okullarda verdiği ders notları iki öğrencisi tarafından düzenlenerek yayımlandı. Co- urs de linguistique generale (Genel Dilbi­lim Dersleri, 1916) adlı bu eser, XX.yy dil­bilimin başlangıç noktası sayılır. Saussure, dilin toplumsal bir olgu olarak kabul edil­mesi görüşündeydi. Dili, hem belirli bir za­man içinde varolan biçimi, hem de zaman içinde değişmeleriyle ele almak gerektiği temel yaklaşımını ortaya koydu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER