Bilgi Zamanı

Farabi’nin Ahlak Anlayışı

Farabi’nin Ahlak Anlayışı
03 Mart 2014 - 23:01 'de eklendi ve 1293 kez görüntülendi.

Farabi’nin ahlak felsefesi, bu yazımızda sizlere ünlü islam filozoflarından Farabi’nin ahlak anlayışından bahseden kısa bir yazı paylaşacağız.

Farabi Türk İslam Medeniyeti’nin yetiştirdiği en önemli filozoflardan birisidir. Farabi’nin yazdığı kitaplar, söylediği sözler yüzyıllar sonra bile değer görmekte ve hatta bazı Avrupa ülkelerinde felsefe bölümlerinin ders kitabı olarak okutulmaktadır. Farabi ahlakı teorik ve pratik olmak üzere iki kısımda incelemiştir.

Farabi’ye göre teorik ahlakın pek de önemli bir yeri yokken pratik ahlakın yani insanların yaşamını gerçekten düzenleyen ve insanların uyguladığı ahlakın toplumların düzenini kurmasında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Ahlakta öğretme ve eğitme arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Öğretim bir eğitimdir, her birey ahlaka ulaşabilmek için mutlaka eğitilmek durumundadır. Bu sayede erdemli davranışlar gerçekleştireceklerdir. Erdem iyiliklerin kaynağıdır.

İnsanlar iyi ideasına ulaşabilmek için çalışırlar. Yani iyiliğe daha yakınlardır. Bu iyiye ulaşabilmek için sırasıyla düşünme-bilgi-bilinç ve bunlara dayanan bir seçme koşulu geliştirmiştir. İnsan toplumsal bir varlık olduğu için vereceği kararları kendi vicdanıyla ve toplumun içinde vererek uygulamaya koyar.

Doğuştan Mutluluk adlı kitabında Farabi insan doğasının iyilik ve güzelliklere yakın olduğunu ve bu nedenle aklın ve eğitimin iyiye ulaşmada önemli bir yer edindiğini belirtmiştir. Farabi’ye göre akıl Allah tarafından insanlara verilen en önemli lüfuftur. İyiye ulaşabilmek için aklımızı kullanmalı ve iyi bir eğitim almalıyız. Bu sayede erdemli insanlar olarak toplumda tanınırız.

farabi

Farabi’nin Ahlak Yasası Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER