Bilgi Zamanı

Facebook Şifresi Kırma ve Dolandırıcılık

Facebook Şifresi Kırma ve Dolandırıcılık
26 Şubat 2014 - 14:11 'de eklendi ve 2054 kez görüntülendi.

Facebook Şifresi Nasıl Kırıldı ,İbretlik Olay Facebook Şifresi Çalma , Facebook Şifresi Nasıl Ele Geçirildi

Adana’da kişi ya da kişiler bir müzisyenin, sosyal paylaşımsitesindeki şifresini kırarak hesabını ele geçirip, sitedeki arkadaşlarıyla bağlantı kurarak müzik aleti, para ve kontör dolandırıcılığı yaptı.

Facebook hayatını kararttı!Adana Ticaret Odası Sosyal Hizmetler ve Eğitim Vakfı (ATOSEV) tesislerinde müzisyenlik yapan, Hamit Güzelyurt (63), 2 yıl önce sosyal paylaşım sitesi Facebook’a üye oldu. bir süre bu sosyal paylaşım sitesinde arkadaşları ve akrabalarıyla görüştü.

Bir hafta önce arkadaşı Haluk Kutlu olduğunu sandığı kişi ile yazıştığı sırada, arkadaşının kendisinden telefon numarasını istemesi üzerine numarasını gönderdi. Güzelyurt, karşısındaki kişinin “Ağabey gelen mesajı ‘evet’ diyerek 6662’ye gönder” demesi üzerine mesajı onayladı. Ancak “Ağabey gelmedi bir daha onayla” demesi üzerine ikinci defa mesajı gönderen Güzelyurt, durumdan şüphelenerek arkadaşını aradı.

Güzelyurt, Haluk Kutlu’yu arayarak durumu anlattığını da, arkadaşının “Ağabey seni dolandırıyorlar o ben değilim” demesi üzerine dolandırıldığını anladı. Ardından kendi arkadaş listesindeki kişileri uyarmak ve başından geçenleri anlatmak için görüşmeler yapan Güzelyurt, bir hafta boyunca, bazı kişilerin kendisi adına para, müzik aleti ve kontör istendiğini öğrendi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği’ne ve adliyeye giderek savcılığa suç duyurusunda bulunan Güzelyurt, “Gelen mesajları onaylayarak 6662’ye gönderdim. Kullandığım operatör benden sms başına 60 lira kesmiş. Bu olayla ilgili suç duyurusunda bulundum. Operatör şirketi hakkında da şikayette bulunacağım” dedi.

Türk insanının iyi niyetli olduğunu belirten Güzelyurt, arkadaşlarından kendisi adına gitar, org gibi müzik aletlerinin yanı sıra para ve kontör istendiğini ve bazılarının bu isteği yerine getirdiğini söyledi.

Böyle bir olayın başına geleceğini düşünmediğini ifade eden Güzelyurt, şunları kaydetti:

“Kişi ya da kişiler benim Facebook şifremi kırıp benim adıma arkadaşlarımdan para ve malzeme istemişler. Ben bundan 2 yıl uzakta olan görüşemediğim arkadaşlarımla görüşmek için sosyal paylaşım sitesine üye oldum. Ancak 2 yıl sonra başıma bunlar geldi. Artık bu siteden üyeliğimi sildireceğim. Benim başıma gelenler İzmir’de bir arkadaşında başına gelmiş. Gazetede gördüm hemen ben de emniyete ve adliyeye giderek suç duyurusunda bulundum.”

alıntı –

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER