Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Türkiye’den 2 adet F35 siparişi

İŞTE F-35'İN ÖZELLİKLERİTürkiye ABD’ye 2 adet F35 ucağı sipariş vererek projeye dahil oldu.

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere alınması planlanan ilk 2 adet F-35A uçağının siparişinin verilmesi konusunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkili kılındı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelecek planlarına ilişkin önemli kararlar alındı.

Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’nin 1999 yılından itibaren konsorsiyum üyesi olarak katıldığı Müşterek Taarruz Uçağı Projesi kapsamında, tedarik planında yer alan ve 2015 yılında teslim alınması planlanan ilk 2 adet F-35A uçağının siparişinin verilmesi konusunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkili kılındı.

Müteakip yıllara ilişkin siparişlerin yine Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından projedeki gelişmelere göre değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının orta irtifa uzun süre havada kalan insansız hava aracı ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen Anka Projesi kapsamında seri üretim fazına ilişkin 10 uçaklık ilk paket için TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün hafif sınıf helikopter ihtiyacını karşılamak için başlatılan proje kapsamında alınacak 15 helikopter için Bell Helikopter Textron firmasıyla sözleşme görüşmelerinin başlamasını kararlaştırdı.

Komite, ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Harbi Fırkateyni (TF-2000) projesi kapsamındaki gemilerin ana sensörü olacak Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar Geliştirme Projesi’nin birinci aşaması için Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş ile sözleşme görüşmelerinin başlaması kararı aldı.

Komite, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için turbojet motor ihtiyacını karşılamak üzere alınan teklifler sonucunda da Kale Havacılık Sanayi A.Ş firmasıyla sözleşme görüşmelerini başlattı.

5 Ocak 2014

İŞTE F-35’İN ÖZELLİKLERİ

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin 16’sı opsiyonlu 116 yatay iniş kalkış yapabilen F-35 savaş uçağı almayı planladığını açıkladı.

Gönül, ABD ve İngiltere önderliğinde ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu 9 ülkeden oluşan konsorsiyumun yürüttüğü F-35 Savaş Uçağı Projesi’ne 10 milyar dolarlık katılım payı öngördüklerini belirtti.

Gönül, MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi’nin F-35 Savaş Uçağı Projesi’ne katılım ve uçak alımlarına ilişkin soruları üzerine 17 Ocak 2013’de TBMM’ye kapsamlı bir yazı gönderdi.

ÜÇ TİP F-35 ÜRETİLECEK

F-35 Savaş Uçağı Projesi’nin ABD ve İngiltere önderliğinde ve Türkiye, İtalya, Hollanda, Avustralya, Kanada, Danimarka ve Norveç’in bulunduğu 9 ülkeden oluşan konsorsiyum tarafından yürütüldüğünü belirten Gönül, bu 9 ülkenin almayı planladığı toplam savaş uçağı sayısının 3 bin 140 olduğunu açıkladı.

F-35 projesi kapsamında üretilmesi planlanan üç ayrı tip uçak bulunduğunu belirten Gönül, bunları; “Konvansiyonel (yatay) İniş Kalkış Yapabilen (CTOL), Kısa Kalkış-Dikine İniş Yapabilen (STOVL) ve Uçak Gemisine İnebilen (CV)” olarak sıraladı.

Gönül, Türkiye’nin henüz sipariş kararını vermemekle birlikte 16’sı opsiyonlu 116 adet CTOL tipi F-35 almayı planladığını belirterek şunları söyledi:

“Projenin toplam maliyeti uçak sipariş kararının verilmesini müteakip yapılacak müzakereler neticesinde kesinleşecek. Projenin doğası gereği, ülkeler geliştirme maliyetlerini paylaşarak uçak alım kararlarını tedarik planları çerçevesinde ayrıca vermektedir. Bu noktadan hareketle opsiyon hakkımız saklı olup, Türkiye henüz uçak alım kararını vermemiştir.”

10 MİLYAR DOLARLIK KATILIM

Gönül, Türkiye’nin 9 ülkenin bulunduğu projede ilk aşamada konsept gösterimi için 6 milyon dolar, sistem geliştirme için 175 milyon dolar, üretim destek ve sürekli iyileştirme için 748 milyon dolar taahhütte bulunduğunu açıkladı.

İLK UÇAK 2014’TE

ABD, İngiltere önderliğindeki projede Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Norveç ve Danimarka yer aldı. Projede Lockheed Martin, BAE Systems ve Northrop Grumman firmaları ana yüklenici olarak görev alıyor. Uçakların orta gövdesiyle motor dahil bazı parçaları Türkiye’de TAI tarafından üretilecek. F-35 savaş uçaklarından 3 bin 173 adet üretilecek, Türkiye’nin ilk F-35 taarruz uçağı 2014 yılında TSK envanterine girecek. Bu uçaklar halen kullanılan F4 ve F16 uçaklarının yerini alacak, 2050 yılına kadar Türkiye’nin en önemli silah sistemi olacak. İleriki aşamalarda F16’lar eğitim uçağı olarak kullanılacak.

F35’İN GENEL ÖZELLİKLERİ

– Uzunluk: 15.37 m.
– Yükseklik: 5.28 m.
– Kanat açıklığı: 10.65 m.
– Boş ağırlığı: 13.170 kg (A)
– Yüklü ağırlığı: 20.100 kg
– Azami Kalkış Ağırlığı: 27.200 kg

F35 Savaş Uçağı Özellikleri , Türkiye F-35 Savaş Uçağı Projesi Alınacak Uçakların Özellikleri ve Maliyeti 2014 , Türkiye Ne Zaman F-35 Savaş Uçağı Alacak İlk Uçak Ne Zaman Türkiyeye Getirilecek , F-35 Uçaklarının Teknik ve Askeri Özellikleri

Kategori: Yaşam

7 Yorum Yapılmış.

 1. OFJKNQEW diyor ki:

  CTOL ne yaw bize STOWVL lazım en iyi şavaş uçaklarından en adisini bize veriyolar

 2. huseyin diyor ki:

  başta şunu belirtmek zorundayim hayali olmayanın hedefi olmaz bizi yillarca uyuttular uyu uyu yat uyu ali sen topu ver oya sen ip attla şunu demek istiyorum rahmetli ozal ef 16 uçaklarinin montajini turkiyeye kurarken bütün basin ayağa kalkti istemezük şimdi ise ½ 95 ini biz üretiyoruz bizde bir söz var makarnayi yağla bulamazzam şeker ilede severim biz gece gündüz çalışmamız lazim yine bir ata sözü her zaman düşmanına bir üstün silahla karşılık veriniz onun için bütün yetkililere ve bütün mühendisinden işcisine kadar emeyi geçen tüm personeli tebrik eder başarılarının daim olmasını ALLAHTAN niyaz ederim.

  • rasyo diyor ki:

   madem turkiyede uretiyoruz neden sadece 217 ane f-16 mız var, ya f-16 de yada fe16 ef ne birader

 3. tebib bozqurd diyor ki:

  tamamile arkadashlarla raziyim bir ucagin kontrolu abd de olacaksa bundan hayir yok ALLAH akil fikir versin bu TSK neden boyle hataya yol veriyor ya aklim almiyor cok shukur ki kendimiz silah uretme imkanina sahibiz…ne ise ya TANRI TURKU KORUSUN NE MUTLU TURKUM DEYENE

 4. GÖKHAN diyor ki:

  T.C YAZILIMLARI ABD.OLAN BİR UÇAĞA İHTİYACI YOK.TC BU PARAYLA KENDİ SAVAŞ UÇAĞINI ÇOK RAHATLIKLA YAPAR VE BUNU BAŞARAÇAK GÜCEDE BENSE SAHİPTİR.BUNU YAPARKENDE HERKESE HERŞEYİ REKLAM YAPMADAN YAPMALIDIR.ABD UZUN MENZİLLİ UÇAKLARI F15 VE APACİLERİ İSAİLE VERMİŞ BİZEDE KISA MENZİLLİ F 16 VE COBRALARIABD.NİN SÖMÜRGESİ OLMAYALIM.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 5. Tuncay BAĞIRÖZ diyor ki:

  F-35’i tek motorlu değilde çift motorlu olsaydı,pilot kabininin arkasında aynı fan olsaydı,motor hava alıkları yanda değilde SU-37 gibi altta olsaydı,dikey stabilizeler F-35’teki gibi yatay stabilizeler gibi hareket eden tek parça olsaydı vede yatay stabilizeler SU-37’ninki gibi çift vede ön stabilizelerde eorefither2000 gibi geniş vede büyük olsaydı ,uçağın alt motor alıklarında gövde içine gizli silah istasyonları fazla olurdu daha fazla gizli silah taşırdı açıkçası bu özeliklerde olsaydı mükemmel bir uçak olurdu eşi vede benzeri olmazdı herkesin ağzı açık kalırdı birde bu özelliklerdeki uçağı TÜRKİYE yapsaydı vaybe TÜRK yapınca böylesini yapar dedittirirdi bütün dünya milletlerine öyle değilmi ilgilenen bana bu mail adresinden ulaşıp fikir alabilirler saygılarımla hoşçakalın.

 6. Muzaffer.Apaydin diyor ki:

  Bu uçakların yazılım programları ABD nin kontrolünde olursa.Bu uçaklarla ancak gösteri uçuşu yapılır.Türkiye bu uçakları kendisine saldıran bir ülkeye abd nin izni olmadan kullanamaz.o zaman tanesi 200 bin dolar olan ve 166+18 tane alınarak 18 milyar dolara yakın para verilen bu uçaklar t.c.ne işine yarıyacaktır.Sadece envarterde kaydı görünür.birde 19 mayıs törenlerinde gösteri uçuşu yaparlar.Bu uçaklara verilen 18 milyar dolar.türkiyede eğitime harcansa daha iyi olur diye düşünüyorum.Bu ülke eğitime harcasa bu parayı gençlerimiz.eğitim seviyesi yükselir.
  Bu nedenle bu alımı t.c için gereksiz bir harcama kalemi olarak görüyorum.Savaş yerine eğitime harcama yapmak daha akılcı olur.


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası