Bilgi Zamanı

Evlatlık Edinme Geleneği

Evlatlık Edinme Geleneği
18 Nisan 2013 - 19:48 'de eklendi ve 854 kez görüntülendi.

Evlatlık nedir, Evlatlık edinme geleneği tarihi hakkında bilgi

Evlatlık, bir kişinin küçük yaşta evlat edinme hakkı tanıdığı ya da hukuksal hiçbir hak gözetmeksizin yetiştirmek ve hizmetinden ya­rarlanmak maksadıyla evine aldığı kız ya da erkek çocuğa verilen isimdir. Kökeni çok eskiye dayanan evlatlık kuru­mu, İslam öncesi Arap ve Orta Asya Türk toplumlarında özgün geleneklerle yaşamak­taydı. İslamın ilk yıllarında da bir süre eski biçimiyle varlığını sürdürmesine karşın, Kuran’da açıkça ortadan kaldırılarak hiçbir hukuksal değeri olmadığı vurgulanmış (Ah- zab: 4-5), daha sonraları da evlatlığın miras ya da evlenme konularında bağlayıcı bir yanı bulunmadığı kabul edilmiştir.

Orta Asya göçebe Türk topluluklarında bir aile çocuğunu evlatlık olarak verdikten sonra geri alamazdı. Öz evlada tanınan bütün haklardan yararlanan evlatlık, öz babasının ve babalığının yakınlarıyla evlenemezdi. Babalığının erkek çocuğu dünya­ya geldikten sonra, ana babası isterse ailesi­nin yanına dönebilirdi. Evlat edinme sıra­sında birtakım törenler yapılması ve kurban kesilmesi gelenektendi. Kız çocukları için böyle bir tören yapılmadığı gibi kurban da kesilmezdi. Bu topluluklarda evlatlık alma­nın amacı soyu güçlendirmek, işgücünü artırmaktı.

Osmanlı toplumunda evlatlık kurumu özellikle son dönemlerde önem kazandı. Başta İstanbul olmak üzere Anadolu ve Rumeli kentlerinde evlatlık olarak alman yoksul aile çocukları ve kimsesizler uşak ya da hizmetçi olarak kullanılmakla birlikte, belli ölçüde yetişmeleri ve eğitimleriyle de ilgilenilirdi. Besleme olarak da adlandırılan kız evlatlıklara daha çok özen gösterilir, iyi bir kimseyle evlenmeleri sağlanır ve evle­nirken çeyiz verilirdi. Erkek evlatlıklara da evlenme, meslek edinme ya da kendi başına iş yapma gibi konularda yardım edilirdi. Günümüzde de evlatlık kurumu geleneksel biçimiyle yer yer yaşamaktadır. Ayrıca Türk Medeni Kanunu’nda belirlenmiş koşullarla evlat edinme olanağı da bulun­maktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER