Bilgi Zamanı

Evirmece Nedir

Evirmece Nedir
22 Nisan 2013 - 23:52 'de eklendi ve 862 kez görüntülendi.

Evirmece ne demek, evirmece nedir anlamı

Evirmece, anagram olarak da bilinir, bir sözcükteki ya da sözcük kümesindeki harfle­rin yerlerini değiştirerek anlamlı başka söz­cükler yapma. Yapılan sözcüklerin, asıl sözcükle mantıksal bir ilişkisi olması yeğle­nir. Evirmecenin tarihi çok eskiye uzanır. Kesin kanıtlara dayanmasa da, ilk evirmece örneklerini Yahudilerin verdiği kabul edilir. Bu kanının nedeni, büyük olasılıkla sonraki İbrani yazarların, özellikle de “harflerin sayısında kutsal gizemlerin saklı” olduğunu düşünen Kabalacıların evirmeceye çok önem vermiş olmalarıdır. Eski Yunanlılar ve Romalılar evirmece örnekleri vermişlerse de, günümüze kalan birden çok heceli Latince örneklerin hemen hiçbiri tam bir evirmece sayılamaz. Evirmece ortaçağ ve sonrasında bütün Avrupa’da, özellikle Fransa’da büyük ilgi görmüş ve Thomas Billon adlı bir Fransız, “kralın evirmece ustası” unvanım almıştır.

16. ve 17. yüzyıllarda, dinsel tarikatlar arasında da evirmece yaygındı. Örneğin Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum (Selam sana inayetli Meryem, Tanrı seninle olsun) dini deyişinin, Virgo serana, pia, munda et immaculata (Işık saçan, kutsal, saf ve lekesiz Bakire) gibi yüzlerce çeşitlemesi yapılmıştı. 17. yüzyılda Galilei, Christiaan Huygens ve Robert Hooke gibi bilim adam­ları araştırma evresinde başkalarının eline geçmesini önlemek için, buluşlarını evirme­ce biçiminde ifade ediyorlardı.

Yazarların edindikleri takma adların birço­ğu birer evirmecedir. 20. yüzyılda, çapraz bulmacaların soru ve çözüm bölümlerinde de sık sık evirmecelere yer verilmiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER