Bilgi Zamanı

Eve İş Verme Sistemi

Eve İş Verme Sistemi
16 Nisan 2013 - 19:20 'de eklendi ve 1694 kez görüntülendi.

Eve İş Verme Nedir, Ekonomide Eve İş Verme Ne Demek

Eve iş verme, kapitalist gelişme sürecinde 17. yüzyılda Batı Avrupa’da yaygınlaşan bir üretim sistemi (Almanca “verlagssystem”; İngilizce “putting-out system). Ticaret ser­mayesinin dağınık küçük üreticiler üzerinde egemenlik kuruşunu ifade eden bu sistem­de, köylerde oturan üreticiler, tüccar-işverenlerden aldıkları malzemeleri genellikle evlerinde, kimi zaman da atölyelerde işler ya da işi başkalarına yaptırırlardı. İşveren, tamamlanmış ürünü parça başına ödeme yaparak ya da üreticiye önceden belirlenmiş bir ücret ödeyerek geri alırdı.

Eve iş verme sistemi, doğrudan doğruya çalışanların ken­dilerinin malzemeleri satın almaması ve ürünlerini pazarda satmaması bakımından, evde sürdürülen tamamen bağımsız zanaat­çı üretiminden farklıydı. Çünkü burada üretici ile gerek girdi, gerekse çıktı pazarları arasına tüccar giriyordu. Eve iş verme sistemi, üretimi kırsal alanlara taşımak sure­tiyle kent loncalarının sınırlayıcı düzenle­melerini zayıflattı; kadınların ve çocukların sanayide ilk kez yaygın biçimde istihdam edilmesine yol açtı. Ücret maliyetlerinin düşüklüğü ve iş bölümünün yaygınlaşması sonucunda verimliliğin artması, sistemin tüccar-işverenlere sağladığı en önemli avan­tajlardı.

Sanayi Devrimi süresince eve iş verme sisteminin yerini üreticilerin fabrikalarda istihdamı aldı. Ama 20. yüzyılda da özellik­le İsviçre’de saat, Almanya’da oyuncak işkolunda ve Hindistan ile Çin’deki bazı sanayi dallarında bu sistemden yararlanıl­maya devam etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER