Bilgi Zamanı

Evaporit (Tuz Taşı) Nedir

Evaporit (Tuz Taşı) Nedir
16 Nisan 2013 - 8:15 'de eklendi ve 2588 kez görüntülendi.

Evaporit Nedir, Tuz Taşı Nedir

Evaporit, tuz taşı olarak da bilinir, su buharlaşmasıyla ortaya çıkan çözünür tortul tuz çökeli Bu tür çökellerin içinde bulunan minerallere de evaporit denir.

Evaporit çökellerine en sık, buharlaşma­nın iç bölümlere kadaı uzandığı kapalı deniz havzalarında rastlanır. Çökellerdeki mineraller genellikle yinelenen diziler biçi­minde bulunur. Bu olgu, minerallerin çözü­nürlük özelliklerine göre, çevrimsel koşul­larda oluşmasından kaynaklanır. En önemli mineraller, oluşum dizilerine göre kalsit, jips, anhidrit, halit ve polihalit ile son olarak silvit, karnalit, kainit ve kiserit gibi potasyum ve magnezyum tuzlarıdır; anhid­rit ve halit en bol bulunan minerallerdir. Bu diziler laboratuvar deneyleriyle yeniden üretilmiştir. Bu nedenle evaporitin oluşumu için gerekli olan fiziksel ve kimyasal koşul­lar iyi bilinmektedir.

Havza çökellerinden farklı olarak yaygın ve ince sahanlık çökellerinin, sığ denizlerin gerilemesi sonucunda oluştuğu sanılmakta­dır. Denizle ilgili olmayan evaporitler, ka­palı çöküntü alanlarına akan akarsular tara­fından oluşturulur Özellikle kurak bölge­lerde görülen borat, nitrat ve sodyum karbonat çökelleri bu yolla ortaya çıkmıştır. Bu tür çökellere ABD’deki Utah’ta ve Güney California’da rastlanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER