Bilgi Zamanı

Evagoras Hakkında Bilgi

Evagoras Hakkında Bilgi
18 Nisan 2013 - 19:45 'de eklendi ve 778 kez görüntülendi.

Evagoras  Kimdir

Evagoras, euagoras olarak da bilinir (ö. İÖ 374), Kıbrıs’taki Salamis Krallığı’nm hükümdarı (İÖ y. 410-375). Atina’yla dost­ça ilişkiler kurarak Kıbrıs’ta Helenizmi güçlendirmeye çalışmış, ama sonunda Pers egemenliği altına girmiştir.

Evagoras hakkındaki bilgilerin çoğu, Isok- rates’in “Evagoras” adlı övgüsünden (panegyrikos) alınmıştır. Bu yapıtta ülkesine Yunan inceliğini ve uygarlığını yerleştirerek halkının refahını artırmayı amaçlayan örnek bir hükümdar olarak anlatılır. Atina’ya hizmetlerinden dolayı Atina yurttaşlığıyla ödüllendirilen Evagoras bir süre Pers Ahameniş hanedanıyla da dostça ilişkiler kurdu ve Korinthos Savaşı’mn (IÖ 395-387) ilk yıllarında Sparta’ya karşı Atina’yı destekle­mesini sağladı. Ardından Pers donanmasıy­la birlikte, Knidos açıklarında Sparta’ya karşı kazanılan deniz zaferine (İÖ 394) katıldı. Ama İÖ 391’den sonra Persliler ile çatışmaya girdi. Başlangıçta Atinalılar ile

Mısırlılardan destek görerek, yönetimini Kıbrıs’ın büyük bir kesimine ve Anadolu’ nun çeşitli kentlerine kadar genişletti. Ati­na’nın Antalkidas Barışı’ndan (İÖ 387) sonra desteğini çekmesiyle yalnız kaldı. İÖ 381’de Kition’da (Larnaka. Kıbrıs) ye­nilgiye uğradı ve Salamis’e kaçtı. Salamis kralı olarak kalmasını sağlayan bir barış antlaşması yapmayı başardıysa da, gerçekte Ahameniş kralının vasalı durumuna geldi. Bir saray görevlisi tarafından öldürüldü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER