Bilgi Zamanı

Ev Hizmetleri Nedir

Ev Hizmetleri Nedir
09 Nisan 2013 - 16:07 'de eklendi ve 1135 kez görüntülendi.

Ev Hizmetleri Kapsamı, Ev Hizmetleri  Ne Demek

Ev hizmetleri, ücret karşılığında yerine getirilen temizlik, çamaşır, yemek pişirme, çocuk bakımı, bahçe düzenlemesi gibi gün­lük ev işleri demektir. Yönetim, denetim ve eğitimle ilgili sekreterlik, özel öğretmenlik, hasta bakıcılık gibi isleri de kapsar. Eski Yunan, Roma ve öteki eski uygarlık­larda ev hizmetleri genellikle kölelere gör­dürülürken, ortaçağda ev işlerinin çoğunda serilerden yararlanılırdı. Sonraki dönemler­de de Siyah köle çalıştırma ve ömür boyu hizmetçi tutma gibi yöntemlerle bağımlılık ilişkisi temelinde sürdürülen ev hizmetleri, 1870’lere doğru ücretli iş niteliği kazandı. Bir meslek olarak ev hizmeti, en yüksek noktasına Kraliçe Victoria döneminde İn­giltere’de ulaştı. Bu dönemde İngiltere’de kral ailesine ve soylulara ait büyük evlerde çok sayıda kadın ve erkek çalıştırılırdı. Ev hizmetlerini düzenleyen sıkı hiyerarşik yapı, kişilerin zamanla yükselmesine elverişliydi. Seyis olarak çalışan bir kişi, uşaklığa, kiler- ciliğe ve hatta kâhyalığa kadar yükselebilir­di. Bir kadın da aşçı yamaklığından aşçılığa ya da oda hizmetçiliğinden ev hizmetlerinin yöneticiliğine geçebilirdi. Büyük evlerde kadın ve erkek kâhyaların kendi hizmetçile­ri olurdu. Daha düşük varlıklı ailelerin çalıştırdığı hizmetçi sayısı bile altıyı geçerdi.

19. yüzyıl sonlarında birçok Avrupa ülke­sinde ücretli ev hizmetlerinde çalışanların sayısı büyük bir hızla arttı. ABD’de de 1900’lerin başlarına değin benzer bir geliş­me yaşandı Bu gelişme ev hizmetlerinde yardıma gereksinme duyan ve bunun için gerekli giderleri karşılayabilecek durumda olan orta ve yüksek sınıf ailelerinin sayıca artmasının bir sonucuydu. Öte yandan iş olanağı sınırlı, çok sayıda niteliksiz göçme­nin ülkeye gelmesi de önemli bir etkendi.

1920’lerden sonra ABD ile birçok Batı Avrupa ülkesinde ev hizmetlerinde çalışan­ların sayısında bir düşüş başladı. Bu eğilim toplumsal sınıflar arasındaki uçurumun da­ralması, özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra sanayi ve ticarette kadınlar için iş olanaklarının genişlemesi, ev işlerini kolay­laştırıcı alet ve makinelerin çoğalması, çe­şitli hizmetleri ev dışında daha ucuz bir biçimde yerine getiren kuruluşların ortaya çıkması gibi etkenlere bağlanabilir. Çoğu ülkede ev hizmetlerinde çalışanlar iş yasaları kapsamına girmedikleri gibi asga­ri ücret uygulamasından da yararlanamaz­lar. Buna karşılık sürekli çalışma ve ücretli olma koşuluyla sosyal sigorta hakkından yararlanırlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER