Bilgi Zamanı

Euritmik Ne Demek

Euritmik Ne Demek
08 Nisan 2013 - 18:04 'de eklendi ve 981 kez görüntülendi.

Euritmik  Nedir

Euritmik, uyumlu vücut hareketlerinin bir sanatsal anlatım biçimi olarak kullanılması; dar anlamda ise müziğin ritminin vücut hareketleriyle temsil edilmesine dayanan Dalcroze müzik eğitim sistemine verilen ad. Sistemi yaklaşık 1905’te Cenevre Konservatuvarı armoni öğretmeni Emile Jaques- Dalcroze geliştirmiştir. Jaques-Dalcroze profesyonel müzikçi ye­tiştirmekte yararlanılan geleneksel sistemin temelden yanlış olduğuna inanıyordu. Öğrencilerin müzik becerisini, özellikle ri­tim duyarlılığını artırıp geliştirmeye çaba gösterdi. Kullandığı yöntem ritmik vücut hareketlerine, kulak eğitimine, ses ya da çalgıyla yapılan doğaçlamaya dayanır. Kon­santrasyonu ve hızlı fiziksel tepkileri geliş­tirmeyi amaçlayan euritmik eğitim sistemin­de zamanı kol hareketleriyle, notaların değerleriniyse (süreleri) ayak ve vücut ha­reketleriyle göstermek gerekir. Örneğin çeyrek nota, tek bir adımla temsil edilir. Kuralları iyice belirlenmiş hareketlerden oluşan bu sistem, ileri düzeydeki öğrenciler için bir dereceye kadar çeşitlendirilebilir. Öğretmen egzersiz sırasında müziğin bir ya da iki ölçülük bölümünü çalar, öğrenci bunları uygularken öbür ölçüler çalınır; böylelikle öğrenci önce dinlediği bölümün ritim hareketini yaparken, bir yandan da yeni bir ritmi dinler. Bu hem konsantrasyon gerektiren, hem de onu geliştiren bir egzer­sizdir.

Jaques-Dalcroze, yöntemini ilk önce ilk­okul çocuklarına uyguladı; 1910’da da Al­manya’da Dresden yakınındaki Hellerau- Râhnitz’te bir enstitü kurdu. Daha sonra Cenova’da bir merkez oluşturuldu, Hellerau okulu da Viyana yakınlarındaki Laxenburg’a taşındı. Londra, Paris, Berlin, Stock­holm ve New York kentinde başka euritmik enstitüleri kuruldu; Dalcroze yöntemi Av­rupa ve Amerika’daki bütün okullarda uy­gulanmaya başladı. Jaques-Dalcroze’a göre euritmikte yer ve­rilen ritmik hareketler kendi başlarına bir anlam taşımadığı gibi, herhangi bir dans biçimi de değildir; yalnızca müzik eğitimi için bir araç olarak düşünülmüştür. Gene de Dalcroze sisteminin 20. yüzyılda teatral dans, özellikle de Orta Avrupa ve ABD’de modern dans üzerinde önemli etkisi oldu.

Euritmik ilk modern dansçılar için bir seçenek, bale dışı koreografik bir teknik yerine geçti ve dansın biçim ve yapısı üzerinde müziğin etkisini açıkça gözler önü­ne serdi. Ruth St. Denis ve Michio Ito gibi bazı dansçılar euritmik ilkelerini benimse­yip çalışmalarında kullandılar. Mary Wigman ve Doris Humphrey gibi başka dansçılar ise, müzikten etkilenen koreografiye karşı çıkarak, saf yeni dans biçimleri geliştirdiler. Balede Dalcroze sistemiyle ilk ilgilenenler­den biri Sergey Diaghilev oldu. Nijinsky’ nin 1913’te Diaghilev’in topluluğu için koreografisini yaptığı çığır açıcı Bahar Ayini balesinde euritmikin güçlü etkileri vardı.

Euritmik, Jaques-Dalcroze’un Marie Ram­bert, Hanya Holm ve pantomimci Etienne Decroux gibi öğrencileri aracılığıyla çağdaş baleyi ve tiyatro dansını da etkilemiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER