Bilgi Zamanı

Ette Tavan Fiyat Uygulamasına Geçilecek

Ette Tavan Fiyat Uygulamasına Geçilecek
29 Şubat 2016 - 19:22 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

Son yıllarda, fiyat artışı durdurulamayan ürünlerden bir tanesi de kırmızı et. Bir çok vatandaş, evlerine kırmızı et götürememekten şikayet ediyor. Kırmızı et fiyatları, büyük şehirlerin lüks bölgelerinde neredeyse altın fiyatlarıyla yarışıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda sona gelindiğini duyurdu. Yeni yapılan düzenlemeye göre artık et fiyatlarında, tavan fiyat uygulamasına geçilecek.

Yapılan çalışmalarda sona gelindiğini söyleyen Faruk Çelik, artık kasaplarda tavan fiyat uygulamasına geçileceğini söyledi ve bu uygulama kapsamında belirlenen fiyatları açıkladı. Buna göre artık kasaplarda yağsız et, en yüksek 23,3 lira, yağlı et en yüksek 21,8 lira, kuşbaşı et en yüksek 34 lira ve kıyma ise en yüksek 32 liradan tezgahlarda yerini alacak. Fiyatlar, kırmızı et sektörü temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda belirlendi.

Faruk Çelik, yapılan görüşmelerin halk adına olumlu sonuçlar getireceğini söyleyerek, bu düzenlemeyi kimsenin piyasaya müdahale şeklinde algılamaması gerektiğini söyledi. Üreticiyi korumak, tüketicinin de evine rahatlıkla et götürebilmesini sağlamak için böyle bir uygulama kararı alındığını söyleyen Çelik, yeni belirlenen fiyatların vatandaşa 1 hafta içinde yansıyacağını söyledi. Konu ile ilgili olarak yapılan çalışmanın ne derece faydalı olduğunu, ne gibi sorunlar ortaya çıkardığı gibi konuları görüşmek için 5-6 ay sonra bir kurul daha toplanacak. Bu kurulda yapılan düzenlemeler ile ilgili görüşülerek, yapılabilecek iyileştirmeler varsa yapılacak. Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde de ekmek fiyatları konusunda tüketicinin yanında tavır almasıyla dikkat çekmişti.

Vatandaşların bir kısmı, uygulamanın faydalı bir uygulama olduğunu ve bu sayede evlerine daha rahat et götürebileceklerini düşünüyor ancak bir kısmı da uygulanan tavan fiyatların da olması gerekenin çok üzerinde olduğunu düşünüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde kesim çağına gelmiş bir dananın fiyatı 2.5€/kg civarındayken, bu rakam Türkiye’de 5 – 5.5€/kg miktarlarına ulaşıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER