Bilgi Zamanı

Erzurum Çat İlçesi

Erzurum Çat İlçesi
10 Mayıs 2013 - 15:51 'de eklendi ve 1316 kez görüntülendi.

Erzurum Çat İlçesi Hakkında Bilgi, Çat Nerede nereye Bağlı

Çat, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 1.386 km2 olan Çat ilçesi kuzey­de Aşkale ve Ilıca ilçeleri, kuzeydoğuda Merkez ilçe, doğuda Tekman ilçesi, güney ve güneybatıda Bingöl, batıda da Erzincan illeriyle çevrilidir.

Ülkenin yüksek ve engebeli bir kesiminde yer alan Çat ilçesinin çevresi dağlarla kuşa­tılmış durumdadır. Kuzey kesimi Karasu- Aras Dağları, güney ve doğu kesimleri ise Karagöl Dağları engebelendirir. Kuzey ke­simde, geniş anlamda Palandöken Dağları olarak da anılan Palandöken Dağının batı uzantıları yer alır. Bu kesimde bulunan ve bazı kaynaklarda 2.710 m olarak geçen Dumanlı dağ’ın 3.071 m’ye erişen doruğu ilçenin en yüksek noktasıdır. Çok sayıdaki kolları ile hem Palandöken, hem Karagöl dağlarını derin bir biçimde parçalayan Tuz­la Çayı, ilçeyi hemen hemen tam ortadan boylu boyunca keser. Tuzla Çayı ilçe sınır­ları dışında Karasu Irmağına katılır. Mu­rat Irmağının önemli kollarından biri olan Peri Suyunu oluşturan küçük dereler­den biri ilçenin güney kesiminden kaynak­lanır. Dağların arasında ve yüksek kesimle­rinde yaylalara rastlanır. Akarsu boylarında ve vadi tabanlarında yer alan düzlükler, genellikle küçüktür.

Hem yükseltinin fazlalığı, hem iklimin sertliği, bitki örtüsünün çeşitlenmesini en­gellemiştir. Sarı çam ormanlarıyla kaplı Dumanlıdağ dışında orman örtüsüne pek rastlanmaz. Bunda insan eliyle yapılan tah­ribatın da etkisi olmuştur. Yörenin doğal bitki örtüsü step görünümündedir. Doğal koşulların elverişsizliği yanında, ulaşım ve pazar bağlantılarının da zayıflığı nedeniyle ilçenin ekonomik gelişme potan­siyeli düşüktür. Başlıca geçim kaynağı hay­vancılıktır. Daha çok küçükbaş hayvan ye­tiştirilen Çat. Erzurum ilinin başlıca koyun­culuk merkezlerinden biridir. Elde edilen başlıca hayvansal ürünler yağ, peynir, yapa­ğı, kıl ve deridir.

Çat 18. yüzyılda, bugün ilçe sınırları içinde bulunan Yavi köyü yakınlarında kuruldu. I. Dünya Savaşı öncesinde Kiğı’ya bağlıyken, Cumhuriyet döneminde önce Tercan ilçesi­ne, 1938’de Aşkale ilçesine bağlandı. 1954’te ise Erzurum iline bağlı bir ilçe yapıldı. Kasaba, il merkezi Erzurum’a 53 km uzaklıktadır.

Çat Belediyesi 1954’te kurulmuştur.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER