Bilgi Zamanı

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken Gebelik Testi Nedir?
23 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1112 kez görüntülendi.

Erken gebelik testi nedir? Erken gebelik belirtileri nelerdir? Gebelik testi nasıl yapılır?Erken gebelik testi yapmak isteyenlerin yazımızı okumasını tavsiye ediyoruz.

Her anne adayı hamile olduğu şüphesine düştüğünde mutlaka gebelik testi yapmak ister. Ancak gebelik testinin de yapıldığı belli bir zaman dilimi vardır. Yazımızda sizlere erken gebelik testi hakkında bilgi verip gebelik testinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Cinsel birliktelikten dört gün sonra döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar. Yani bu hormonun salgılanmaya başlaması hamileliğin başladığına işaret eder. Hamilelik testi kan ve idrar yoluyla yapılır. Kan örneği alınarak yapılan gebelik testinin sonuçları daha zor ve uzun sürede belli olacağı için evde yapılan basit erken gebelik testi idrar örneği üzerinden yapılır. Sabah yapılan ilk idrardan çıkacak sonuç en güvenilir olanıdır. Dolayısıyla gebelik testi yapmak isteyen kadınların bunu sabah yapmaları uygun görülmektedir. Gebelik testinin temel mantığı HCG hormonu ve HCG antikoru arasındaki ayrışmanın nasıl olduğunu tespit etmek amaçlıdır.

Gebelik testinde bu ayrışmanın tespit edilmesinde ikinci bir reaksiyon daha gereklidir. Bu reaksiyon renk değişimi reaksiyondur. Test çubuğundaki renk değişimine göre de gebelik testi sonucu belli olur.

images

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER