Bilgi Zamanı

Erasmus’ta en çok öğrenci Amerika’yı tercih ediyor

Erasmus’ta en çok öğrenci Amerika’yı tercih ediyor
08 Aralık 2012 - 21:16 'de eklendi ve 1811 kez görüntülendi.

Amerika ekonomik krizlerden dolayı artık daha az öğrenci alır olsa da yine de dünya da en çok yabancı öğrencinin okuduğu ülkeler sıralamasında ilk sıralamadan düşmüyor. Amerika’ya en fazla öğrenci Çin ve Hindistandan gidiyor. Bu üniversitelerde eğitim için en fazla öğrenci gönderen ülke Çin olmakla birlikte Güney Kore, Suudi Arabistan ve Hindistan bu sıralamayı izliyor. Bu ülkelerden gelen öğrenciler Amerikadaki yabancı öğrenci topluluğunun %45’lik bir kısmını oluşturuyor Türkiye ise bu sıralama da 10.sırada yer alan ülke oldu.

 

Amerikada öğrenciler lise, üniversite ve dil eğitimleri olmak üzere bir çok eğitim görüyor ve yaklaşık olarak 690 bin yabancı kökenli öğrenci bulunmakta. Yurtdışında öğrenim gören yabancı öğrencilerin 2. tercihi ise İngiltere. İngilteredeki okullarda yaklaşık olarak 416 bin yabancı kökenli öğrenci bulunmakta. Bu sıralamayı ise Fransa, Almanya ve Polonya takip ediyor.

 

Amerikada okuyan öğrencilerin gelirlerinin %65’i yabancı öğrencilerden geliyor. Yani yiyecek, sağlık, eğitim masrafları gibi birçok alanda gerekli harcamaların birçoğu yabancı öğrencilerden elde ediliyor. Bu öğrencilerin ülke ekonomisine katsı 18 milyar dolar gibi bir rakam. Bundan dolayı bu ülkeler yabancı öğrencilerin eğitimini de ayrıca önemsiyorlar.

Türkiyeden bu ülkelere okumaya gidenlerin sayısı 13 bin gibi azımsanmayacak bir rakam. Öğrenciler en çok New York ve California eyaletlerini tercih ediyorlar. Bunları tercih etmelerinin sebeplerini sorduğumuzda da kentlerin popüler olması cevabını alıyoruz. Amerikaya okumaya giden yabancı öğrenciler ise en çok mühendislik ve yönetim ile ilgili alanları tercih ediyorlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER