Bilgi Zamanı

Erasmus Programı Nedir

Erasmus Programı Nedir
18 Ocak 2013 - 1:40 'de eklendi ve 1265 kez görüntülendi.

Erasmus nedir, nasıl başvurulur ? Erasmus üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği bir yurt dışı öğrenci değişim programıdır. Uzun bir zamandır Avrupa ülkeleri arasında uygulanan bu program, üniversitelerin öğrencilere sağladığı en yararlı programlardan bir tanesidir. Erasmus başarılı öğrencilerin yurt dışından gelen öğrenciler ile bir yıllığına değiştirilerek eğitimine yurt dışında ücretsiz olarak devam etmesidir.

Erasmus her sene üniversitelerin anlaşmalı olduğu ülkedeki üniversiteler ile yapılmaktadır. Kişilerin alanına göre yapılan bu değişim için öğrencinin yüksek not ortalaması ve minimum 50 alması gerekmektedir. Erasmus dil öğrenmek için yapılan bir program değildir. Ancak günümüzde birçok insan dilini geliştirebilmek amacıyla bu programı kullanmaktadır. Erasmusun asıl amacı Avrupa ülkelerinde öğrencileri kaynaştırmak ve farklı kaynaklara ulaşarak yeni işler başarmaktır. Avrupa’yı eğitimde bir numara haline getirerek, en iyi ülkeler arasına sokmak hedeflenmektedir.

Erasmusu kazananı üniversiteye yapılan tercihler ve başvurulara göre belli olmaktadır. Kişinin not ortalaması ve dil sınavı ne kadar yüksek ise Erasmus programını kazanma şansıda o kadar yüksektir. Erasmusu kazanmanın tek şansı o da değildir. Erasmus programı içerisinde üniversitenizin anlaşmalı olduğu ülkeleri tercih sıranızda seçiminizde büyük önem taşımaktadır. bilgizamani.net erasmus.

Erasmus programı sizin üniversite masraflarınızı, yurt masraflarınızı sizi gönderirken direk olarak karşılamaktadır. Bunun yanı sıra o ülkede gördüğünüz süreçte sizlere aylık belirli miktarda ödemeler yaparak geçiminizi karşılamanızı sağlamaktadır. Bunun yanında kesinlikle ek bir ücret istemeyip, daha sonra geri ödemede almamaktadır. Bu yüzdende birçok üniversite öğrencisi için bulunmaz bir fırsattır.

Erasmus programına kimler katılabilir, Erasmus program şartları nelerdir,Erasmus nedir ne demek,

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER