Bilgi Zamanı

Engellilerin Yaşadığı Zorluklar

Engellilerin Yaşadığı Zorluklar
16 Mart 2014 - 19:25 'de eklendi ve 1210 kez görüntülendi.

Engellilerin yaşadığı sıkıntılar, engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Günlük yaşamda engelli vatandaşlarımız, kardeşlerimiz çevre düzenlemelerinden ve bazı düşüncesiz kişilerin faaliyetlerinden kaynaklanan pek çok sorunla karşılaşıyor. Şimdi bu sorunlar ve yapılması gerekenler hakkında kısa bir yazı paylaşacağız.

Artık çıkarılan her yasada, yapılan her düzenlemede engellilere ayrıcalıklı haklar tanınıyor. Çevre düzenlemelerinin engelli vatandaşlara uygun olarak yapılması isteniyor. Ancak bazı belediyeler ve düşüncesiz kişiler bu kurallara riayet etmiyor. Bu nedenle engellilerin günlük hayatta tutunabilmeleri daha da zorlaşıyor.

Engellilerin en büyük sıkıntısı aile ve arkadaş çevresi arasında kendini göstermeye başlıyor. Engelliler ayrımcılığa uğrayarak iş bulamıyorlar. Ayrıca eğitim, sağlık, barınma gibi hakların pek çoğundan tam olarak yararlanamıyorlar. Toplumda ve devlet nezdinde bu kişilerin engelli olarak damgalanmaları onların pozitif ayrımcılığa uğramalarını zorlaştırıyor. Çünkü toplumumuzda engelli algısı günümüzde bile tam olarak oturtulamadı.

Bunun yanı sıra fiziksel çevrede yaşanan zorluklar da engellileri yaşamdan bezdiren bir diğer konu. Engelli vatandaşlarımız günlük hayatta dışarı çıkıp halkın arasına karışmakta büyük zorluklar yaşıyor. Mesela çevre düzenlemeleri, kaldırımlar, otobüsler, devlet daireleri çoğu kez engelliler için düzenlenmediğinden dolayı engelliler buralara ulaşmada zorluklar yaşayabiliyor. Bunun sonucunda engelli vatandaşlarımız evlere kapanarak adeta hayata küsüyor. Bunun önüne geçilmesi amacıyla belediyeler son zamanlarda çalışmalarını hızlandırsa da bunun ne kadar yetersiz olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım. Çünkü sorunlar sadece belediyelerin aldığı önlemlerle değil, toplumdaki engelli algısının değişmesiyle birlikte çözülecektir.

179

Engellilerin Sorunları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER