Bilgi Zamanı

Enerji Nedir Kısaca (Fizik)

Enerji Nedir Kısaca (Fizik)
26 Şubat 2017 - 14:49 'de eklendi ve 1037 kez görüntülendi.

Fizik Enerji nedir kısaca bilgi aktaracağız.

Fizikte enerji, nesneyi üzerinde çalışmak için nesnelere aktarılması gereken veya nesneyi ısıtmak için aktarılması gereken özelliktir ve biçim haline getirilebilir, ancak oluşturulamaz veya yok edilebilir. SI birim enerji Joule, 1 newton kuvvetine karşı 1 metrelik bir mesafeyi hareket ettirmek suretiyle bir nesneye aktarılan enerjidir.

Ortak enerji formları, hareket eden bir cismin kinetik enerjisini, bir cisim kuvvet alanındaki bir nesnenin konumuyla (yerçekimi, elektrik veya manyetik) depoladığı potansiyel enerjiyi, katı nesneleri germe yoluyla depolanan elastik enerjiyi, bir yakıt yanarsa bırakılan kimyasal enerjiyi, Işık tarafından taşınan ışın enerjisi ve nesnenin sıcaklığına bağlı termal enerji.

Kütle ve enerji yakından ilişkilidir. Kütle enerjisi denkliği nedeniyle, bir referans çerçevesinde hareketsiz kütleye sahip olan herhangi bir nesne (dinlenme kütlesi olarak da adlandırılır) aynı zamanda, formuna dinlenme enerjisi denilen eşdeğer bir miktarda enerji verir ve yukarıdaki nesne tarafından edinilen ek enerjiler Bu dinlenme enerjisi bir nesnenin kütlesini artıracaktır. Örneğin, yeterince duyarlı bir ölçekle, bir nesne ısıtıldığında kütle artışını ölçebilir.

Canlı organizmalar, insanların yiyeceklerden aldığı enerjiyi canlı tutmak için mevcut enerjiyi gerektirir. Uygarlık, fosil yakıtlar, nükleer yakıt ya da yenilenebilir enerji gibi enerji kaynaklarından ihtiyaç duyduğu enerjiyi alır. Dünya’nın iklim ve ekosistemi süreçleri, Dünya’nın güneşten aldığı radyan enerjiyle ve yeryüzünde bulunan jeotermal enerjiyle yönlendirilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER