Bilgi Zamanı

En Sevdiğiniz Eşyanız Çalınırsa Ne Hissedersiniz

En Sevdiğiniz Eşyanız Çalınırsa Ne Hissedersiniz
16 Ocak 2014 - 11:59 'de eklendi ve 1181 kez görüntülendi.

En sevdiğiniz eşyanız sizden habersiz alındı ve bir daha geri getirilmedi. Bu durumda ne hissedersiniz? Hırsızlığa uğradığınızda ne düşünürsünüz? Sevdiğiniz eşyanız çalınırsa ne yaparsınız?

En sevdiğimiz eşyamız çalınırsa öfkelenir ve etrafımıza kızarız. Çünkü hırsız bize ait bir eşyayı hak etmeden ve izin istemeden almıştır ve bu durumdan en çok zarar gören de biz oluruz. Eşyalarımızın izinsiz kullanılmasını kimse istemez. Çünkü etik olarak bize ait bir eşyanın başkası tarafından bizden izin alınmaksızın kullanılması yanlıştır. En küçük bir eşyayı kullanırken bile başkasından izin almamız gerekir. Bu bazen okulda arkadaşımızın bir kalemi veya silgisi olabilir. Bazen de çantası defteri. Ancak her şartta onlardan izin alarak bu eşyaları kullanmalıyız. Başkalarının eşyalarını izinsiz kullanmak suçtur.

Hırsızlık da başkasına ait olmayan bir malı ondan izinsiz kendi üstüne almak olarak tanımlanabilir. Bu durum karşıdaki kişiye zarar verir ve onun mağdur olmasına neden olur. Dinimiz her türlü haksızlığı yasakladığı gibi hırsızlığı da yasaklamaktadır. Çünkü emekle elde edilen kazanç kutsaldır ve bu kazanç emeksiz bir şekilde başkası tarafından kullanılamaz.

Kuran-ı Kerim’de Allah şöyle buyurmuştur: “Karşılıklı rızaya dayanan ticaret müstesnadır. Ancak birbirinizle haram yoldan ticaret yapmayın.” diyerek hırsızlığı yasaklamıştır.

Hırsızlık sadece bir kişinin malını çalmak değil bu malı kullanmak, devlet malını kullanmak, devlet malını satmak, rüşvet almak ve kaçakçılık yapmak türlerini de kapsayan geniş bir suç alanıdır. Toplumun kullandığı kamuya ait her türlü malı çalmak ve kendi çıkarlarımız için kullanmak da suçtur.

Hırsızlıklar toplumda barış ve güvenlik ortamını zedeler. İnsanların birbirine güvenini azaltır. Toplumda çatışmaların artmasına neden olur. Huzursuzluk artar ve insanların yaşam kalitesi düşer. Hırsızlık yapan kişi bir an önce tövbe ederek çaldığı malı geri yerine koymalı ve bir daha bu işi yapmamalıdır. Ancak bu sayede Allah’ın affına mazhar olabilir.

58

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • başak ;

    o kişi bulursam ağzını yüzünü kırarım çalanı felç ederim

    16 Ocak 2014 17:29