Bilgi Zamanı

Emeviler ve Abbasilerin Halka Karşı Yaklaşımı Türkleri Nasıl Etkilemişti

Emeviler ve Abbasilerin Halka Karşı Yaklaşımı Türkleri Nasıl Etkilemişti
30 Aralık 2013 - 10:36 'de eklendi ve 2422 kez görüntülendi.

Emeviler ve abbasiler arasındaki farklar, emeviler ve abbasilerin türklerle ilişkileri, emeviler ve abbasiler arasındaki davranış farklılıkları türkleri nasıl etkiledi sorusunun cevabını arayacağız hep birlikte.

Emeviler tarihte Arap milliyetçiliği yapan ilk devlettir. Peygamberimizden sonraki dört halife dönemine kadar devlet başkanları halkın ortak kanaatiyle belirlenirken Emeviler devleti hanedanlık şeklinde yani iktidar babadan oğula geçecek şekilde yönetmişti. Ayrıca Arap milliyetçisi oldukları için devlet yönetimi, ordu ve memurluklara hep Arap kökenli kişileri atamış, Arap olmayan müslümanlara gereken önemi vermemişlerdi. Bu nedenle gerek sosyal yaşamda, gerek devlet yönetiminde ve fetihlerde oldukça zorluk çekmişlerdir. Bu durum Türkleri olumsuz etkilemiş, müslümanlığa geçişlerini zorlaştırmıştır.

Abbasiler döneminde ise Emevilerin tersine tamamen insan odaklı bir yönetim sergilenmiş, yönetimde ve orduda Arap olmayanlara da yer verilmiştir. Tam bir hoşgörü politikası uygulanmış, böylece Arap olmayanların müslümanlığı benimsemesi sağlanmıştır. Özellikle ordu yönetiminde Türkler’e önemli görevler verilmesiyle birlikte Türk boyları yavaş yavaş müslümanlığa geçmiştir. Abbasi devletinin Türkler’in müslümanlığı benimsemesindeki önemi büyüktür. Belki de bizim günümüzde bu dini benimsemiş olmamızda Abbasiler’in önemli katkısı vardır.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • yok ;

  kısa yokmu

  23 Şubat 2014 18:28
  • :D ;

   yazmadıklarına göre yok

   23 Şubat 2014 18:29