Bilgi Zamanı

Elveda KGS Hoşgeldin HGS

Elveda KGS Hoşgeldin HGS
17 Aralık 2012 - 14:38 'de eklendi ve 1323 kez görüntülendi.

hgs

Sorunlu bir sistem olan KGS’den kurtulma vakti geldi. Yılbaşından itibaren otoyol ve köprü geçişlerinde yeni düzenleme uygulamaya geçiyor. Tam adı Kartlı Geçiş Sistemi Olan KGS 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren artık kullanılmayacak. Yollarda uzun kuyruklara sebep olan KGS, yerini HGS’ye (Hızlı Geçiş Sistemi) bırakıyor. Daha sorunsuz ve hızlı geçişlerin sağlanması için getirilen HGS, KGS’nin yerini alacağı için yılbaşından itibaren kullanmak zorunlu.

Ziyaretçilerimizin de malumudur, hepiniz bilirsiniz KGS’nin ne derece sıkıntılı bir sistem olduğunu. Tatil dönüşlerinde hele … Hiç unutmam Pozantı gişelerinde bir tatil dönüşü tam yarım saat boyunca kuyruk beklemiştim. Kimi bilinçli sürücüler KGS’si dolu olurdu, hızlıca okutup geçerdi. Bu gibilere sözümüz yoktu ancak, özellikle nakit geçiş sisteminin kaldırılmasından sonra ortaya çıkan bir bilinçsiz sürücü grubu vardı ki, düşman başına. KGS’nin varlığından habersiz kişiler mi dersiniz, kartında tek kuruş olmadan otobana giren sürücüler mi dersiniz; bunlar kuyrukların oluşmasına sebep olan bilinçsiz sürücülerdi. Haliyle bizler de onların geçmesini beklerdik kuyrukta dakikalarca. İşte şimdi düzen değişiyor, peki HGS neler vadediyor bizlere ?

Eğer planınızda bu aralar şehirler arası yolculuk yapmak varsa HGS’yi PTT şubelerinden mutlaka 1 Ocak 2013 tarihinden önce temin edin. Eğer halihazırda içerisinde TL yüklü olan bir KGS kartınız varsa bunu da HGS almaya giderken yanınızda götürün. KGS’nin içerisinde yer alan paranız ölmüyor, HGS’nin içerisine ekleniyor. En yakın PTT şubesinden alabileceğiniz HGS bandrolünü arabanız camına, köşeye gelecek şekilde yapıştırıyorsunuz. Artık geçişlerde HGS bölümlerinden hızlıca hiç takılmadan geçebilirsiniz.

HGS, OGS gibi kredi kartı bağlantılı olmadığı için, içerisinde bakiye yüklü olmalıdır. HGS’ye TL yüklemek KGS gibi belirli noktalardan yapılmıyor. İsterseniz PTT noktalarından isterseniz de belirli bankaların fiziksel ya da internet şubelerinden yükleme yapabilirsiniz. Eğer geçiş sırasında HGS bakiyeniz yetersiz ise, endişe etmenize gerek yok çünkü geçiş ücretiniz borç olarak hanenize yazılıyor. HGS’ye hoş geldin diyorum.  Bizzat kullanan biri olarak çok memnunum. Eğer aklınıza takılan kısımlar olursa yorum kutucuğundan yazın hemen cevaplayayım.

bilgizamani.net yazarı Burak Altan

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

  • alev ;

    hgs etiketi cama yapıştırmayıp araçta bulunması veya cama yakın yerde olmasından bir sorun olurmu?

    31 Ocak 2013 21:07
  • metin ;

    merhabalar benim aracımda OGS var OGS İle HGS DEN GEÇEBİLİRMİYİM TŞK EDERİM

    26 Aralık 2012 15:43