Bilgi Zamanı

Elektriğin Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi

Elektriğin Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi
20 Mayıs 2014 - 10:15 'de eklendi ve 1675 kez görüntülendi.

Elektrik ne zaman icat edildi, elektriği kim buldu? Elektriğin tarihçesi hakkındaki bütün detaylar bu yazıda.

Elektrik tarihin ilk çağlarından beri insanların ilgi alanını oluşturan ancak bilimsel çalışmalar ve gelişmelerinin 18. yüzyıldan itibaren başladığı bir alandır. Elektrik ilk çağlarda insanların ateş yakmada kullandıkları kehribar taşlarını birbirlerine sürterek statik olarak oluşturdukları kıvılcımlar sonucu ilk kez bilinmeye başlanmıştır. Ancak elektriğin gerçek manada bulunması ve kullanıma geçmesi 18. yüzyılın sonlarına rastlar.

Elektrik kelimesini ilk kullanan kişi William Gilbert’tir. 1752 yılında yıldırım ve şimşekleri incelerken bunun dünyada da üretilebilecek bir güç kaynağı olduğunu tespit etmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde elektriğin yüklerden oluştuğu ve cisimlerin birbirine sürtünmesiyle elektrik enerjisinin açığa çıktığı anlaşılmıştır.

19. yüzyılda elektriğin depolanabileceği keşfedilmiştir. Volta isimli bir bilim adamı elektrik pilini geliştirmiştir. Bu durum elektriğin gelişimi açısından önemli bir gelişmedir çünkü bundan sonra elektriğin statik anlamda değil hareketli anlamda da kullanılabileceği anlaşılmıştır.

 1807 Yılında erimiş potastan oluşan bir elektrolitten elektrik akımı geçirilerek potasyum metali ayrıştırıldı.

 Bundan sonraki araştırmalarda elektrikle kaplama, elektrolitik arıtma ve elektrokimya endüstrisini geliştirdi.

1808’ de elektrik akımının ısı veya ışık enerjisine dönüştürülebileceği ortaya kondu.

1820’ de Orsted elektrik akımının iletken çevresinde bir manyetik alan oluşturduğunu buldu.

1831’ de Faraday bunun tersini yani, manyetik alan içinde hareket eden bir iletken üzerinde bir gerilim indüklendiğini buldu. Bu buluş transformatör, elektrik motoru ve dinamonun gelişmesini sağladı.

1864’ de maxwell elektrik, manyetik ve optik olguları elektromagnetizma altında birleştirdi. Elektriğin endüstriye girişi 19. Yüzyılın ikinci yarısında başlar. 1873’ de elektrik enerjisinin enerji iletim hatları ile iletilebileceği ispat edildi.

Selenyumun foto-elektrik etkisi de 1873’ de bulunmuştur. 1879’ da fotoğrafların sırayla iletilmesi düşünülmüştür.

Edison 1879’ da akkor lambayı bularak diyot lambanın esasını ortaya koydu.

1881’ de ilk elektrik üretim ve dağıtım şebekesi Newyork’ ta kuruldu. Bundan sonra telgraf ve telefon bulundu.

Tüm bu gelişmeler sanayi devrimiyle birlikte makineleşmede kullanılan enerjinin kömürle oluşturulan buhar enerjisinden elektrik enerjisine geçmesini hızlandırmıştır. Günümüzde makinelerin büyük bir kısmı elektrikle çalışmaktadır. Ayrıca ülkelerin günlük enerji tüketimleri gittikçe arttığı için elektrik üretiminde farklı kaynaklardan faydalanma konusunda çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

elktoz

Elektrik Nasıl Üretilir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER