Bilgi Zamanı

Elektriğin İcadı

Elektriğin İcadı
23 Mart 2015 - 15:54 'de eklendi ve 737 kez görüntülendi.

Elektriğin icadı ve önemi, elektriğin icadı kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Günlük hayatımızda büyük bir yeri ve önemi olan elektrik sayesinde yaşamımız oldukça kolaylaşmıştır. Günlük hayatımızda kullandığımız ve hayatımızı son derece kolaylaştıran tüm aletlerin hemen hemen hepsi elektrikle çalışmaktadır. Eğer elektrik icat edilmeseydi ne geceleri aydınlanma ihtiyacımızı giderebilirdik ne ısınabilirdik ne de günlük hayatımızı kolaylaştıran bu aletleri kullanabilirdik.

Elektrik, elektron akışının enerji transfer etmesi sonucunda meydana gelen etkiye verilen addır. Elektrik, 1832 senesinde icat edilmiştir. M.Ö 600’lü yıllarda Antik Yunan’da kürklere amber sürülerek statik elektrik üretildiği bilinmektedir. O dönemlerde insanlar, kürklere o kadar çok amber sürerlermiş ki elektrik akımları gözle görülür şekilde meydana gelirmiş.

Elektriğin icadı için Edison’un adı bilinmektedir. Ancak elektriğin icadının Edison yapmadan önce bir çok bilim adamı elektrik üzerine çalışmalar yapmıştır ancak Edison, bu konuda daha çalışkan olduğundan dolayı Edison’un elektiriğin icadı konusunda çalışmaları oldukça büyüktür.

Elektriğin icadı konusunda Michael Faraday ve Joseph Henry de çalışmalar yapmışlardır.

Elektriği Kim Buldu, Elektriğin İcadı Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER