Bilgi Zamanı

Ehliyet Alımında Uygulamaya Öncelik Verilecek

Ehliyet Alımında Uygulamaya Öncelik Verilecek
02 Ocak 2013 - 12:00 'de eklendi ve 1435 kez görüntülendi.

ehliyetuygulama

Sürücü adaylarını ve kurslarını yakından ilgilendiren bir gelişme hakkında bilgi vereceğim. Ehliyet sınavının modeli değişiyor. Ehliyet alım aşamasında yapılması gereken birtakım değişiklikler için düğmeye basıldı. Değişiklikler şekilden çok içeriğe dayalı olacak. Sürücü kurslarının ehliyet verme aşamasında sorumlulukları artırılıyor.

Ehliyet alan herkes bilir ki, sürücü kurslarında verilen eğitim ve yapılan uygulamaların birçoğu geçiştirilir, sürücü adaylarına derslere katılmama toleransı tanınırdı. Kurslarda verilen eğitimlere tamamıyla katılan aday sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. İşini hakkıyla yapan sürücü kursları da , müşterilerini sık boğaz etmemek adına derslere katılmamalarına göz yumarlardı. Tabi, katılım zorunluluğu bulunmaması sürücü kurslarının da elini kolunu bağlayan sebeplerdi. İşte bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı, bir dizi yaptırımları uygulamaya koyuldu.

Yolların düzelmesi, teknolojinin imkanlarının kullanılması derken trafiği rahatlatmak adına son yıllarda ülkemizde epey mesafe katedildi. Ancak, trafik kazalarının yaşanma oranında aynı oranda bir azalma görülmedi. İstatistikler gösteriyor ki trafik kazalarının hemen hemen tamamı insan hatalarından kaynaklanıyor. İşte bu noktadan hareketle, sürücü kurslarının adaylara donanımlı eğitim vermediği ortaya çıktı. Aslında bu durum bilinen bir şeydi. Sadece ciddi bir yaptırım uygulanması gerekiyordu, o adım da nihayet atılıyor. Sürücü kurslarında artık daha nitelikli eğitim verilecek. Sürücü adayına ehliyet verirken başarı ölçütü olarak sadece sınav değil, kurstaki durumuna da bakılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı uygulamayı bizzat yerinde yani sürücü kurslarında inceleyecek. Gerekli şekilde eğitimlerini sürdürmeyen sürücü kurslarını ilk etapta uyarılacak; tekrar etmesi durumunda çeşitli yaptırımlar uygulanacak.

bilgizamani.net( izinsiz kopyalanamaz)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER