Bilgi Zamanı

Edisonun Ampülü İcadı

Edisonun Ampülü İcadı
12 Eylül 2013 - 16:35 'de eklendi ve 1528 kez görüntülendi.

Edison Ampulü nasıl buldu, Edisonun Ampulü icadı

Tarihteki en önemli icatlar sayılacak olsa hiç şüphesiz ki ampulün icadı en baş sıralara gelir. Ampulün icadı ile hayatımızda pek çok değişiklik yaşanmış birçok şey bizim için daha kolay hale gelir olmuştur. Hayatımızda bu kadar çok yer alan ve önemli olan ampulü kimin icat ettiğini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Peki, ampul nasıl icat edilmiştir hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte bu sorunun cevabına bir göz atalım.

Edison ampulü 1879 yılında icat etmiştir. İlk önceleri kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deney yapan Edison sonraları karbonlaştırılmış kâğıt flaman kullanmaya karar vermiştir. Edison 1880 yılında evde rahatça kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2.5 dolara satmıştır.

İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan’da bir elektrikli ampul icat etmiş Edison’sa bu ampulleri görerek incelemeye başlamıştır. Edison incelemelerinde ampulün içindeki havanın boşaltıldığını ve havasız ortamda ampulün içinde bulunan flamanın yanıp tükenmediğini görmüştür. Bunun üzerine Swan ile anlaşan Edison tüm bilgilerini birleştirip ilk Elektrikli Aydınlanma Şirketi’ni kurmuşlardır.

Tüm bunların ardından 1883 yılındaki bir deneyinde Edison ısıtılmış flamanın moleküler boşlukta yayılma olayını bulmuş ve bu olay sıcak olan katotlu tüplerin temelini oluşturmuştur. Bunların ardından Edison akkor lambanın üretimini geliştirmesinin ardından ampulü icat etmiş bu da ampulün halk arasında kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER