Bilgi Zamanı

Edhemiye Tarikatı

Edhemiye Tarikatı
08 Haziran 2013 - 9:15 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi.

Edhemiye nedir, Edhemiye Tarikatı hakkında bilgi

Edhemiye, ilk mutasavvıflardan Ebu İshak İbrahim bin Edhem’e (ö. 777 ya da 782) bağlanan tarikat. Sasani hükümdarlarının soyundan bir prens olduğu söylenen İbra­him, söylenceye göre av peşinde koştuğu bir gün, gökten bir sesin “Ey İbrahim, sen bunun için mi yaratıldın” demesi üzerine evini barkını terk ederek dünyadan el-etek çekmiştir. Bu olay gerçek olmasa bile, onun tasavvuf anlayışını ve yaşama biçimini açık­laması bakımından önemlidir.

İbrahim bin Edhem, kendisinden aktarılan bilgilere göre, yolunun ilkelerini şöyle özet­lemiştir: Refah ve nimet kapısını kapatıp sıkıntı kapısını açmak; yücelik kapısını ka­patıp alçakgönüllülük kapısını açmak; ra­hat kapısını kapatıp çalışma, çabalama kapı­sını açmak; uyku kapısını kapatıp uykusuz­luk kapısını açmak; zenginlik kapısını kapa­tıp yoksulluk kapısını açmak; yaşama tutku­su kapısını kapatıp ölüme hazırlanma kapısı­nı açmak. Bu ilkelerden de anlaşılacağı gibi Edhemiye, Melamilik ile büyük benzerlik­ler taşımaktadır.

Tasavvufla ilgili kaynaklar, Anadolu’da 16. yüzyıldan sonra görülen Edhemileri gözleri sürmeli, başlarında kubbe gibi yu­varlak ve dilimsiz tokalı taç bulunan, yenle­ri bol yeşil hırka giyen, boyunlarına teşbih takan ve Hz. Muhammed’in sünnetine uyan bir topluluk olarak tanıtır. Bu topluluk 17. yüzyıldan sonra Bektaşilik içinde eriyerek yok olmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER